Чарапе плетене у ранфли у једној или више боја

Женске свечане чарапе - ştrimfi,
Владимировац, Банат, Румуни, 1935
Женске чарапе - штримфле,
Ковачица, Банат, Словаци, 1915.

Чарапе се најчешће плету глатким бодом који се још назива и жерсеј бод. Низање правих петљи у круг би била најједноставнија дефиниција ове технике. Када плетиља пожели да дода растегљивост грлу чарапе (део дуж листа), али и да га украси примењује тзв. плетење у ранфли. Реч ранфла потиче из немачког плетачког речника (rand - ивица). Заиста, најпознатији начин плетења ивице било којег штриканог предмета јесте смена правих и кривих петљи, коју у српском језику називамо ранфла. Најједноставнија варијанта овог плетива је смена истог броја правих и кривих петљи. Међутим, овде спада и израда различитих узорака који се добијају премештањем одређеног броја петљи с једног места на друго у истом реду. Тако се добијају различите врсте плетеница или других вертикалних узорака. Увођењем разнобојних нити, чарапа добија на естетици.

Женске чарапе - зимске,
Падина, Банат, Словаци, 1960.
Румунка у свечаној зимској ношњи,
Барице, 1959

На изложби Ја носим вас, ви носите мене - Обућа из Етнолошке збирке Музеја Војводине, изложено је неколико модела чарапа штриканих у ранфли. Као етнички и локално препознатљив модел можемо истаћи женске и дечије чарапе из села Падина у Јужном Банату, које се носе у овом словачком селу од половине 20. века. За разлику од свих осталих чарапа у колекцији, грло падинских чарапа је плетено на две игле, а затим сашивено и доплетено уз стопало. Карактерише их измена боја вуне у хоризонталним линијама и плетење у ранфли. У овом случају добијен је вертикални таласасти узорак тако што се две криве петље замењују једном правом у сваком другом реду. Сасвим другачији пар чарапа долази из Ковачице, такође словачког села у јужном Банату. За израду грла употребљене су браон и јарко зелена боја, које формирају пругасти узорак. Зелене пруге изведене су израдом плетеница. Вишебојне чарапе су ношене сваки дан, за разлику од белих или црних, које су биле део свечане ношње. Примерци једнобојних женских чарапа плетених у ранфли потичу из различитих румунских села.

Изложба „Ја носим вас, ви носите мене - Обућа из етнолошке збирке Музеја Војводине“

У следећем наставку: дилема – да ли су чарапе плетене ручно или машински?

Катарина Радисављевић, музејски саветник - етнолог