Muzej Vojvodine na izložbi Mađarskog nacionalnog muzeja

Na slici: Gergelj Sente, Lidija Mustedanagić, Benedek Varga, Drago Njegovan i Tijana Stanković-Pešterac

Kao rezultat međunarodnog projekta koji povezuje evropske zbirke ranog srednjeg veka (Connecting Early Medieval European Collections), 03. 03. 2017. godine u Mađarskom nacionalnom muzeju u Budimpešti otvorena je izložba pod nazivom Oživljeni Avari (Avars Revived) autora Gergelja Sentea. Na ovoj savremenoj multimedijalnoj i interaktivnoj izložbi prezentovan je i jedan predmet Muzeja Vojvodine koji pripada Zbrici ranog srednjeg veka. U pitanju je „tuba“, izrađena od roga, iz Mokrina, artefakt nepoznate namene, veoma poznat u naučnim krugovima i značajan po urezima koji se nalaze na njemu. Ovi urezi su zapravo razvijeni crtež drveta i životinja, koji je na izložbi predstavljen kao centralni motiv i kao znak vizuelnog prepoznavanja izložbe, na plakatu i drugom pratećem materijalu. Sam predmet je izložen u posebnoj vitrini, prezentovan i sa video animacijom kojom se ispostavlja novo tumačenje njegovih motiva. „Drvo sa puno životinja“, kako je nazvano u legendi na izložbi, „nalazi se na brdu, u centru, možda je Drvo Sveta, čiji koreni dosežu do donjeg sveta, svojim stablom predstavlja zemaljski svet dok svojim granama doseže nebesa. Sudeći po sedlu na leđima, najveća figura je neka vrsta zveri sa teretom, premda njena vrsta ne može biti utvrđena. Od stvorenja okolo drveta ptica (verovatno gavran), zec, dugorogi kozorog i predator iz mačje vrste mogu biti utvrđeni. Poslednja dva stvorenja sugerišu da je poreklo ovakve piktoralnosti iz centralne Azije. Jedna strana roga nedostaje. Donji deo ljudskog tela mogao bi biti izveden od urezanih linija blizu slomljenog dela kod donje ivice. Nedostajući deo je poneo sa sobom verovatno važne delove crteža. Danas nema načina da kažemo da li se lomljenje desilo slučajno ili je artefakt bio namerno oštećen pre sahrane.“

Na svečanom otvaranju govorili su generalni direktor Mađarskog nacionalnog muzeja Varga Benedek i dr Vida Tivadar, član Mađarske akademije nauka i umetnosti i univerzitetski profesor, a ceremoniji su prisustvovali v. d. direktora Muzeja Vojvodine dr Drago Njegovan, zamenik mr Lidija Mustedanagić i pomoćnik mr Tijana Stanković-Pešterac.