Razmatranja i pogledi: Srpske teme - ruske teme

U sredu, 11. septembra 2019. godine, u 19.00 časova, u Muzeju Vojvodine (Dunavska 37), biće upriličeno tematsko veče pogleda, predodređeno razmatranju identiteta međuetničkog (srpsko-ruskog i rusko-srpskog) esencijalizma u konceptu istorijskih prilika XX veka, odnosno čemu će, u posvetu kulturi sećanja, uslediti svečano otvaranje retrospektivne izložbe ukazane životu i značaju dela Jelene Karađorđević Petrovne Romanove, Velike Kneginje srpske i ruske.

Autor je Jelena Delibašić. Pokrovitelj je GRAD NOVI SAD, Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada.

Učesnici:

• Akademik NIKOLA POPOVIĆ, ANURS
  • Srbija i Carska Rusija (1903-1917): promišljanja o genezi interesnog zbližavanja, koreni iskustva, istorijska samosvest, vrednosti
  • Dr DRAGO NjEGOVAN, naučni savetnik
    Istorijski okviri srpsko-ruskog savezništva za oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda (1914-1918): ideološki narativ, mostovi i međe
  • Akademik DRAGAN SIMEUNOVIĆ, ANURS
    O proklamaciji državotvorne misli Karađorđevića u istoriji srpsko-ruskih diplomatskih odnosa: hronologija i parametri odraza novovekovne političke doktrine
  • JELENA DELIBAŠIĆ
    Kako objasniti žar-pticu: odjeci, velovi i prizori u znamenju naroda
  • ZORAN KOLUNDžIJA, Izdavačka kuća "Prometej" Novi Sad
  • PREDSTAVNICI KRALjEVSKOG DOMA KARAĐORĐEVIĆA
  • U umetničkom delu programa nastupiće Hor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" iz Novog Sada i Bartula sin, pesnik.