Učešće stručnjaka Muzeja Vojvodine na Sinergiji

Platforme za učenje su multimedijalna i interaktivna metoda onlajn učenja.

Digitalna transformacija društva u poslednjih deset godina naterala je muzeje na promenu i prilagođavanje sadržaja milenijalskom načinu razmišljanja.

Platforma E-muzeji je sinergija znanja, zabave i kulture. Ona povezuje škole i muzeje, doprinosi modernizaciji prezentacije sadržaja i omogućava kustosima sticanje novih znanja u oblasti interpretacije kulturnog nasleđa i razvoja publike, uz primenu savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija.

Stručnjaci Muzeja Vojvodine – Slađana Velendečić, rukovodilac Odeljenja za pedagoški rad i odnose sa javnošću i Natalija Vulikić, informatičar u Matičnoj službi i koordinator za digitalizaciju, učestvovale su na Sinergiji (EDUSinergiji), održanoj 26. 11. 2020. godine, ovog puta u onlajn okruženju. Kroz prezentaciju na temu: Platforma E-muzeji i primena u nastavi prvog i drugog ciklusa objasnile su primenu nove platforme za učenje na primerima Muzeja Vojvodine i Narodnog muzeja u Kikindi.

Učešćem na jednoj od najuticajnih i najvećih godišnjih konferencija, koja je sinonim za sve novo i aktuelno u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, Muzej Vojvodine potvrdio je važnost procesa digitalizacije u zaštiti i prezentaciji kulturnog nasleđa Republike Srbije.

Projekat E-muzeji realizovan je podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Preminuo veliki umetnik i darodavac Muzeja Vojvodine − Robert Hamerštil

Primili smo tužnu vest da je preminuo veliki prijatelj i darodavac Muzeja Vojvodine − umetnik Robert Hamerštil (Robert Hammerstiel). Robert Hamerštil rođen je 1933. godine u Vršcu, a živeo je i stvarao u Ternicu, u Austriji, gde je i preminuo u 87. godini. Godine Hamerštilovog srećnog detinjstva u Banatu prekinute su Drugim svetskim ratom. Otac Anton je, kao Nemac po nacionalnosti, bio mobilisan u redove Vermahta, dok su on, majka Tereza (inače, jevrejskog porekla) i brat Alfred, internirani u logore za folksdojčere, da bi 1947. godine uspeli da pobegnu u Mađarsku, a potom pređu u Austriju. Traumatični događaji iz ratnih i poratnih godina, ali i sećanja na vojvođanska prostranstva i rodni grad, postaće mu svojevrsna umetnička opsesija i neiscrpna inspiracija. Njegovu likovnu poetiku karakteriše svedena, plošna forma i ekspresivan kolorit snažnog psihološkog naboja. Proživljena iskustva, snove i vizije, Hamerštil je likovnim sredstvima transponovao u autentična umetnička dela, koja predstavljaju svojevrsno svedočanstvo o strahotama rata i ljudskim sudbinama, patnjama i nadanjima. Istovremeno, ona nose i univerzalnu težnju za mirenjem, humanijim svetom i međuljudskom tolerancijom.

OBAVEŠTENJE - Novo radno vreme Muzeja

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije u zemlji, Muzej Vojvodine je za posetioce otvoren od utorka do nedelje, od 10.00 do 18.00 sati.

Privremeno se odlažu svi programi namenjeni većem broju posetilaca. Rad Muzeja prilagođen je svim propisanim merama zaštite od Kovida-19.

Digitalna fotogrametrija u Muzeju Vojvodine

Tim koji čine predstavnici Muzeja Vojvodine, Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“ iz Zrenjanina radi na zajedničkom projektu pod nazivom Primena digitalne fotogrametrije kod kreiranja digitalnih 3D objekata na primeru Antičke zbirke Muzeja Vojvodine, koji je finansiralo Ministarstvo kulture i informisanja RS.

Radionica „Lica od žica“ je otkazana

Obaveštavamo zainteresovane da je, usled okolnosti uzrokovanih epidemijom Kovida 19, otkazana Radionica Lica od žica, koja je trebalo da bude održana u subotu 14. novembra u 18 časova.

NOVO OBAVEŠTENJE U VEZI SA POLAGANJEM STRUČNIH ISPITA

Obaveštavamo sve zainteresovane da je, u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom, došlo do promene rokova vezanih za polaganje stručnog ispita.

Komisija će se o habilitacionim radovima izjasniti do 13. novembra, dok će o eventualnom pomeranju termina konsultacija kandidati biti naknadno obavešteni putem vebsajta Muzeja Vojvodine.

Muzejska priča...

U Domu kulture u Srbobranu je 4. novembra, naša kustoskinja etnolog Ljiljana Trifunović, digitalno prezentovala muzejski materijal iz Turije, Nadalja i Srbobrana u okviru projekta Muzejska priča, koji je sama osmislila.