"Iza gora i dolina - Tri veka Slovaka u Vojvodini" u Bratislavi, Slovačka

U Slovačkom narodnom muzeju u Bratislavi otvorena je 7. 12. 2017.  izložba Muzeja Vojvodine u Novom Sadu "Iza gora i dolina - Tri veka Slovaka u Vojvodini". Generalni direktor Slovačkog narodnog muzeja mr Branislav Panis pozdravio je prisutne autorke Anu Seč-Pinćir i Katarinu Radisavljević, ka i celokupan auditorijum. Otvaranju izložbe je prisustvovao predsednik vladine Kancelarije za Slovake u dijaspori g. Jan Varšo. Potom su govorili i ambasador RS u Slovačkoj Šani Dermaku, dr Nebojša Kuzmanović, zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu, mr Lidija Mustedanagić, pomoćnik direktora Muzeja Vojvodine i Ana Seč-Pinćir, direktorka Muzeja vojvođanskih Slovaka. Ambasodor Š. Dermaku istakao je značaj slovačko-srpskih veza u prošlosti i viševekovno prijateljstvo oba naroda. Zahvalio se domaćinima i pohvalio saradnju dve ustanove, za koju se nada da će biti, na planu razmene izložbi i stručnjaka, obostrana. Muzeju Vojvodine poklonio je ovom prilikom jedno staro izdanje iz 1863. o srpsko-slovačkim vezama, na slovačkom jeziku.

Dr Nebojša Kuzmanović je izrazio duboko zadovoljstvo ovim vidom saradnje i kulturne razmene dva naroda, koja, kako je rekao, žive vekovima u uzajamnom saglasju i razumevanju. Kuzmanović je ukazao na podršku koju  Sekretarijat za kulturu daje ovakvom i sličnim projektima, koji za cilj imaju afirmaciju i upoznavanje manjinskih naroda na području Vojvodine. Mr L. Mustedanagić je pozdravila prisutne ispred Muzeja Vojvodine, predstavila izložbu i pozvala na dalju saradnju, a A. Seč-Pinćir je govorila o današnjem položaju slovačke zajednice u Srbiji, stavljajući akcenat na prava i očuvanje institucija čime je podvučen pozitivan odnos Republike Srbije prema očuvanju identiteta slovačkog naroda. Generalni direktor je na kraju pozdravio i prisutne predstavnike iz Bačkog Petrovca, predsednika SO B. Petrovac dr Jana Šuljana i direktoricu opštinske biblioteke Anu Spevak. Ceremoniji otvaranja prisustvovale su mnoge visoke zvanice iz sveta kulture, obrazovanja  politike. Izložba će biti otvorena za javnost do 1. aprila 2018. godine.