Стручно вођење кроз изложбу "Топлички устанак 1917-2017."

Сваког понедељка од 9 до 15 сати, за време трајања изложбе "Топлички устанак 1917-2017", заинтересовани посетиоци могу да присуствују стручном вођењу кроз изложбу у пратњи музејског саветника др Предрага Бајића.

Радно време

Обавештавамо Вас да Музеј Војводине прелази на редовно радно време које ће бити на снази од 1. септембра.

Радно време је:

- од уторка до петка - 9-19 сати
- суботом и недељом - 10-18 сати.

Последњи улазак у Музеј је 20 минута пред завршетак радног времена.

Посета директора компаније Ороундо

Дана 24. 08. 2017. Музеј Војводине посетио је директор бечке компаније Ороундо, господин Патрик Томелич. Са овом компанијом Музеј Војводине остварио је изванредну сарадњу на изради мултимедијалног водича за мобилне уређаје које је свечано промовисан у јуну ове године. У наредном периоду планира се наставак сарадње и доброг партнерства на пољу примене информационо-комуникационих технологија у циљу остваривања видљивости и доступности културног наслеђа. Осавремењавање сталне поставке и примена нових технологија у презентацији музејског блага представљају неке од прироритета Музеја Војводине као матичне музејске установе за територију АП Војводине.

“Дан Дужијанце 2017” у Суботици

У Суботици је 15.08.2017. године одржан “Дан Дужијанце” који Буњевци у Србији прослављају као један од својих националних празника, а његовом свечаном обележавању присуствовали су в.д. директора Музеја Војводине др Драго Његован, мр Катарина Радисављевић и Татјана Бугарски. У свечаној поворци која је организована у центру града, а потом и у великом колу, учествовали су представници више друштава која се баве неговањем буњевачког фолклора. Свечаној академији у Великој већници Градске куће присуствовали су бројни гости, укључујући представнике покрајинских и градских институција, као и чланове више националних савета.  На свечаности је приказано богатство буњевачког фолклора, у чијем центру је симболика Дужијанце, обичаја којим се прославља завршетак жетве. Председници Националног савета буњевачке националне мањине, др Сузани Кујунџић Остојић, бандаш и бандашица су предали симболе успешно завршене жетве – жетвени венац и хлеб од брашна новог жита.

Наставак археолошких истраживања на Борђошу

Археолошка истраживања локалитета Борђош код Новог Бечеја настављена су и у августу 2017. И ове године, међународни српско-немачки тим, наставио је да проучава ово импозантно насеље из млађег каменог доба. Рад стручњака из различитих области доприноси откривању многих појединости о животу људи који су на овом месту живели пре 7.000 година, па су овога пута спроведена опсежна геоморфолошка истраживања која су потврдила континуитет живота на овом месту, о чему најбоље сведочи замашан културни слој дебљине 2,9 м. Поред тога, пронађени су остаци једне куће која није претрпела пожар и обиље занимљивих налаза међу којима се истиче жртвеник са украсима својственим потиској култури.

Поред стручњака Музеја Војводине, део тима чинили су професори и предавачи са килског Кристијан Албрехтс универзитета – др Роберт Хофман, др Мартин Фурхолт и др Штефан Драјброт, као и студенткиња мастер студија са Харварда, Сара Мартини.

Фото: Александар Мишков и Данило Гурјанов.

Споразум о сарадњи са Академијом наука Аустрије

Музеј Војводине потписао је споразум о сарадњи са Академијом наука Републике Аустрије и то на пројекту „Бити избеглица: европски наратив“.

Пројекат ће бити реализован у оквиру програма Европске уније „Европа за грађане“ – акција: Европско сећање. Водећи партнер на пројекту је Академија наука Републике Аустрије, а музеји - партнери пројекта Музеј Града Беча (Аустрија), Поморски и повијесни музеј Хрватског приморја (Хрватска), Музеј новејше згодовине Словеније (Словенија), Музеј источне Босне (Босна и Херцеговина) и Музеј Војводине. Поред наведених музеја и Академије наука Републике Аустрије, међу партнерима пројекта налазе се и истраживачке институције из Немачке и Пољске.

"Петру за Петровдан" у Етно-парку "Брвнара" у Бачком Јарку

Деценију уназад, манифестација "Петру за Петровдан" традиционално се одржава у Бачком Јарку у Етно парку "Брвнара". У среду, 12. јула, уз подршку Друштва српско-руског пријатељства одржано је поетско вече на тему Петровдана и Петра Кочића, наступила је и певачка група "Јарачки јарани", а ове године свечано је откривена спомен-плоча Мили Марчети, заслужном за оснивање Етно-парка "Брвнара". Присутнима се обратио директор Музеја Војводине, др Драго Његован, директор Градске библиотеке у Новом Саду Драган Којић, док је стихове о Петру Кочићу казивала песникиња Марина Жинић Илић.

(Милица Марчета)