Започета реализација пројекта „Бекство из музеја: тајна бесмртности“

Рум искејп игре настале су у Јапану под жанром point & click adventure компјутерских игара и брзо постале популарне у свету. Креирањем једне такве игре у склопу сталне поставке Музеја, излази се из домена виртуелног у стварни свет.

Пројекат „Бекство из музеја: тајна бесмртности“ пример је јавног и приватног партнерства Музеја Војводине и компаније Room Escape Novi Sad by Fox in a Box са идејом да се музеј учини местом за игру кроз коју ће се остварити једна од главних његових функција: едукација и ширење знања. Игра је осмишљена од стране стручњака из области археологије, педагогије, конзервације, ИТ-а, као и тима из Рум искејпа на основу прича и предмета из прошлости, приказаних на сталној поставци. Дизајнирана је тако да не нарушава интегритет музејске поставке, а са друге стране да анимира играче да се ближе упознају са експонатима Музеја Војводине. На овај начин Музеј се прилагођава потребама савремене публике, нудећи занимљиво и несвакидашње искуство.

Реализација прве игре планирана је за децембар текуће године.

Пројекат је суфинансиран од стране Фондације 2021 путем конкурса „Публика у фокусу“.

Продужен је рок за упис нових полазника курса дигиталне фотографије

Продужен је рок за упис нових полазника курса дигиталне фотографије Арс академије до 31. 10. 2018..

Упис за групу (почетни, средњи и напредни ниво) траје од 04.09.2018. до 04.10.2018.

Фотографију могу да упишу сви заинтересовани.

Искористите  попуст! (попуст важи за све који се упишу током поменутог периода).

Захвалнице Министарства културе и информисања додељене Наталији Вуликић и Музеју Војводине

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић 3. октобра 2018. потписао је у aтријуму Народног музеја у Београду Правилник о ближим условима за дигитализацију културног наслеђа, чиме су установе културе у Србији добиле јасна упутства како да се културно наслеђе сачува у дигиталном облику и да буде доступно грађанима.

На изради Правилника радили су, поред осталих, и стручњаци Музеја Војводине Наталија Вуликић, информатичар и мр Тијана Станковић Пештерац, помоћник директора, виши кустос – археолог.

Свечаност поводом доделе бронзане плакете Тврђави Бач

Национална свечаност Велике награде Европске уније за културно наслеђе/награде Европа ностра за конзервацију Тврђаве Бач одржана је у Бачу, 1. октобра 2018. године. Том приликом откривена је бронзана плакета постављена на зиду донжон куле и уручене награде партнерима на пројекту „Векови Бача“. У име Музеја Војводине награду је примио директор ове установе – др Драго Његован. За активно учешће на пројекту „Векови Бача“ и дугогодишња археолошка истраживања Тврђаве Бач и Фрањевачког самостана заслужан је Небојша Станојев, археолог – музејски саветник у пензији.

Овом пригодом такође је одржан Округли сто под називом „Берлински позив на акцију – иницијативе у вези са награђеним пројектом Векови Бача“ на којем су, поред осталих, говорили и стручњаци Музеја Војводине мр Тијана Станковић Пештерац, помоћник директора (виши кустос – археолог) и Илија Комненовић, руководилац Матичне службе (музејски саветник – историчар). Тема њигховог излагања била је „Културно наслеђе за будућа поколења“ којом су представљени тренутни пројекти, улога Музеја у оснивању Музејске јединице у Бачу, као и будуће иницијативе Музеја.

Музеј Војводине у Ноћи истраживача

Уочи Ноћи истраживача, 26. септембра, Музеј Војводине отворио је своја врата за многобројне знатижељне посетиоце и својим суграђанима приуштио стручно вођење кроз изложбу, где су обогатили своје знање о културном благу које Музеј чува.

На деветој по реду Ноћи истраживача у Новом Саду, која је одржана у петак 28. септембра у БИГ тржном центру  били су представљени разноврсни едукативни програми, међу којима се и Музеј Војводине истакао са својом мобилном апликацијом Музејском е-Свезналицом.

Ову значајну манифестацију посетило је преко 20.000 посетилаца, који су знатижељно али стрпљиво чекали на своју прилику да испробају и виртуелни свет културе, чују причу, упознају Божидара и Мију, ураде селфи са римским шлемом, све то захваљујући заједничкој сарадњи Музеја Војводине и ИТ компаније Зумоко.

Права виртуелна авантура тек следи...

Сви који су завирили у делић нашег виртуелног света, моћи ће да га доживе у потпуности током јесени. Музејска е-Свезналица ускоро ће бити спремна за преузимање, учење и уживање. Видимо се.

Обука из знаковног језика за запослене у новосадским установама културе

Креће реализација пројекта  „Музеј за све“. Пројекат који је ујединио новосадске музеје - Музеј Војводине, Спомен-збирку Павла Бељанског, Галерију Матице српске у сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик - Нови Сад, има циљ да се кроз мобилну апликацију и низ других активности оспособе изложбени простори за прихватање глувих и наглувих особа.

Прва активност овог пројекта почиње да се реализује већ од уторка, 18. септембра 2018. године када стартује обука знаковног језика за запослене особе у институцијама културе коју реализује Савез глувих и наглувих Војводине.

О почетку обуке одржана је конференција за новинаре.

Повезани чланци