Сарадња Музеја Војводине и Српског института у Будимпешти

У уторак, 25. априла 2017. године у Новом Саду, Музеј Војводине и Српски институт из Будимпеште потписали су протокол о сарадњи којим ће се, кроз заједничко деловање, унапредити квалитет рада у области сакупљања, евидентирања, обраде, заштите и презентације културних добара везаних за Србе у Мађарској.

Потписивању су присуствовали Пера Ластић, испред Српског института, Арпад Ћеквичка (шеф одсека), испред сентандрејског Музеја Ференци и Софија Каплан, спољни сарадник Института.  Поред потписивања споразума разматрала се и сарадња између Музеја Војводине, Српског института из Будимпеште, Музеја Епархије будимске у Сентандреји и Музеја Ференци у Сентандреји, у вези са реализовањем изложбе која би требало током октобра да се отвори у Музеју Ференци поводом 100-годишњице чувеног градоначелника Сентандреје Евгенија Думче. Такође се разматрала сарадња са Етнолошким одељењем у вези са планирањем пројекта "Покретно и непокретно етнографско материјално наслеђе Срба у Мађарској".

Радно време током ускршњих празника

Током предстојећих ускршњих празника Музеј Војводине ће имати измењено радно време. Музеј ће бити отворен за посетиоце: петак и субота, 14. и 15. априла 2017. године, од 11 до 17 часова; на Ускрс, у недељу, Музеј неће радити.

Поред сталне поставке Музеја, постиоци могу посетити и тематске изложбе ’’Додир стакла’’- изложбу савременог нордијског стакла, у згради у Дунавској 35 и изложбу ’’Светлописом кроз прву српску ваздушну бању’’, у згради Музеја, у Дунавској 37.

Посета италијанских стручњака Музеју Војводине

Након семинара одржаног у Југословенској кинотеци у Београду на тему менаџмента музеја и археолошких локалитета, а у склопу сарадње између Италије и Србије под називом Мостови културног наслеђа, у петак 07. 04. 2017, група италијанских стручњака из домена археологије посетила је Музеј Војводине. Међу њима су били: Давиде Скалмани, директор Италијанског института за културу у Београду, Ђенаро Мићо, директор регионалног секретаријата Министарства културе и туризма за регион Пиемонта, Луиђа Мелило, археолог, шеф Бироа за конзервацију и Бироа за међународне односе Археолошког музеја у Напуљу, Уго Пикарели, оснивач и директор Медитеранске берзе археолошког туризма, Ракеле Мариконда, руководилац Великог пројекта Помпеји и Моника Ђатаназио, архитекта и специјалиста за програме валоризације архитектонског наслеђа, мр Маја Ђорђевић, археолог Републичког завода за заштиту споменика културе, Оливера Игњатовић, саветник за заштиту археолошког наслеђа Министарства културе и информисања РС и др. Богато археолошко наслеђе Војводине презентовано је путем стручног вођења кроз сталну поставку Музеја Војводине на италијанском језику.

Проф. др Бернхард Хензел (24. 5. 1937 – 1. 4. 2017)

Са жаљењем обавештавамо јавност, колеге и пријатеље да је почетком априла преминуо проф. др Бернхард Хензел, немачки археолог светског гласа. Професор Хензел оставио је дубок траг у српској археологији. Велики филантроп и изузетан стручњак за бронзано доба у југоисточној Европи остаће упамћен и по једном од највећих археолошких пројеката у некадашњој Југославији — истраживању утврђеног насеља из бронзаног и гвозденог доба Феудвар код Мошорина. Пројекат су заједнички организовали Војвођански музеј (данас Музеј Војводине) и Институт за праисторију и рану историју Слободног универзитета у Берлину. Истраживања су осмислили и реализовали проф. др Бернхард Хензел и др Предраг Медовић. Пројекат, започет 1986. године, финасирала је Немачка истраживачка фондација. Археолошка истраживања Феудвара замрзнута су почетком рата у бившој Југосалвији – 1991. године. Нажалост, она до данас нису настављена. О значају пројекта говори велики број објављених монографија и стручних радова (http://www.vfg.uni-wuerzburg.de/forschung/projekte/feudvar_bei_bei_mosorin_serbien/).

Иницијатива за оснивање Музејске медицинске збирке - депаданса Музеја Војводине

На иницијативу в. д. директора Музеја Војводине др Драге Његована и директора Пастеровог завода проф. др Душана Лалошевића 29. марта 2017. године одржан је састанак ради формирања Музејске медицинске збирке – депанданса Музеја Војводине.

Пастеров завод једна је од ретких здравствених установа – заштићених споменика културе, која у својим просторијама чува оригинални мобилијар, бројне фотографије, уметничка дела, медицинске инструменте и архивску грађу који сведоче о раду  и традицији ове централне и референтне установе за профилаксу беснила, почев од њеног оснивања 1921. године.

Са отварања изложбе "Додир стакла"

У Музеју Војводине отворена је изложба „Додир стакла“.

Ауторка изложбе је Лада Ратковић Буковчан, музејска саветница Музеја Мимара у Загребу, а кустос изложбе у Новом Саду је Александра Стефанов, историчарка уметности Музеја Војводине.

После поздравне речи др Драге Његована, директора Музеја, присутнима се обратила заменица шефа мисије Норвешке амасаде, госпођа Јанике Баин, обратила се на српском језику што је изазвало одушевљење присутних: „Формална сарадња нордијских земаља једна је од најстаријих и најширих регионалних сарадњи у свету. Иако су нордијске земље јединствене и независне државе, оне имају много тога заједничког у начину живота, историји, језику и друштвеној структури. Верујемо да се то види  и на овој нашој изложби, на којој су представљена уметничка дела  дизајнера и произвођача четири различите нације, а која истовремено зрачи јединственом нордијском традицијом  и иновативним духом.“