Посета делегације Нордланда (Норвешка)

Музеј Војводине је имао прилику да угости чланове делегације из Нордланда (Норвешка) који су јуче 18. 3. 2019. започели тродневну посету, базирану на сарадњи две регије Нордланда и  Војводине. Делегација од осам чланова посетиће Суботицу, Кикинду, Сремске Карловце и одржати бројне састанке са представницима културног и привредног сектора. У Музеју Војводине видели су све три сталне поставке у зградама у Дунавској 35 и 37, а потом су били угошћени на вечери. Делегацију представљају: Соња Алис Штен, председница Скупштине регије – шеф делегације, Кнут Петер Торгенсен, члан Већа задужен за финансије и планирање, Беате Бо Нилсен, председница посланичке групе Конзервативне странке, Лизе Вернес Нилсен, шеф Канцеларије регионалног Већа, Еирик Фива,  директор за међународне односе, Торбјорн Тране Јенсен, виши саветник из Одељења за економски развој, Мона Нилсен, председница посланичке групе Социјалдемократа у Скупштини Нарвика, Ајштајн Маркусон, директор Нарвик центра за рат и мир (бившег Ратног музеја у Нарвику), са којим је договорена сарадња.

Машкарада на улицама Новог Сада

Ово доба године се сматра добом покладних поворки, машкара и карневала које су део и наше нематеријалне културне баштине. Управо овај сегмент нематеријалне културне баштине Музеј Војводине већ 24 година настоји очувати организујући маскирану поворку централним градским улицама - МАШКАРАДУ.

Овогодишња Маскирана поворка са око 1000 учесника продефиловала је данас, у петак, 8. марта централним улицама Новог Сада.

Програм стручног усавршавања "Стратешко планирање у установама културе"

У оквиру Пројекта 33 који је покренула Фондација „Нови Сад 2021", трајала је тромесечна обука за представнике установа културе у Новом Саду, која је завршена прошле године. С обзиром на то да је циљ обуке био оспособљавање за израду Стратешког плана за период 2020-2024, тек ће се исказати резултати ове обуке. Наши представници, помоћнице директора мр Тијана Станковић Пештерац и мр Лидија Мустеданагић добиле су данас сертификат за учешће на програму стручног усавршавања "Стратешко планирање у установама културе" које је доделила Унеско катедра за културну политику и менаџмент, односно носиоци програма обуке др Вишња Кисић и др Горан Томка.

Промоција игре „Бекство из музеја – тајна бесмртности“

У уторак, 5. марта 2019. одиграна је прва игра „Бекство из музеја – тајна бесмртности“ организована за представнике републичких, покрајинских, градских органа власти, Универзитета и Фондације 2021. На конференцији за новинаре која је уследила потом, присутнима се поздравном речју обратио др Драго Његован, директор Музеја Војводине. Др Лазар Јованов, уметнички руководилац програма Фондације 2021 нагласио је да је пројекат „Бекство из музеја: тајна бесмртности“ један од најиновативнијих пројеката када је у питању интерпретација културног наслеђа. О самој игри и партнерству приватног и јавног сектора говориле су мр Тијана Станковић Пештерац, помоћник директора Музеја Војводине и Александра Штерле испред компаније Room Escape Novi Sad by Fox in a box. Новинарима се обратила и једна од учесница прве игре Тихана Путин, портпарол Туристичке организације Новог Сада и пренела своја позитивна искуства везана за игру.

Промоција монографије о Милошу Црњанском у Бачкој Тополи

У Музеју општине Бачка Топола је 20. фебруара уприличена промоција монографије Милош Црњански/Miloš Crnjanski (1893–1977) мр Лидије Мустеданагић, која је објављена прошле године, у суиздаваштву Музеја Војводине и Студија „Бечкерек“. Разговор са ауторком водила је Дуња Пешут, а више о овом догађају може да се прочита на блогу Јелене Загорац oвде.

Дигитализација музеја у Републици Српској

Презентација пројекта „Обезбеђивање интероперабилности база података културног наслеђа Републике Српске и Републике Србије на примеру ЈУ Музеја Републике Српске“ одржана је 26. фебруара 2019, у Бања Луци (Музеју Републике Српске).

У првом делу, представницима регионалних музеја Републике Српске обратили су се др Дејан Масликовић, помоћник министра за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности Републике Србије, Тања Ђаковић, помоћник министра за културу Републике Српске, Миладин Савић, директор ЈУ Музеја Републике Српске и др Драго Његован, директор Музеја Војводине.

Промоција књиге "Присаједињење Војводине Србији 1918. године" у Бања Луци

Промоција књиге др Драге Његована, под називом "Присаједињење Војводине Србији 1918. године", одржана је у сриједу, 27. фебруара у Музеју Републике Српске. Ријеч је о капиталном дјелу српске историографије које освјетљава период присаједињење Војводине Србији 1918. године. Госте је поздравио директор Музеја Републике Српске Миладин Савић, а о књизи је говорио Илија Комненовић, руководилац матичне службе Музеја Војводине.

Аутор књиге др Драго Његован, истакао је историјске процесе који су претходили великом догађају Присаједињења, поткријепио их низом чињеица до којих је дошао током 25-огодишњег рада и објаснио рефлексе тог догађаја на данашње политичке прилике. Иначе, аутор је директор Музеја Војводине у Новом Саду и угледни писац десетина издања и више од 500 стручних издања из области историје, културе, етнологије...

Промоцији су присуствовали др Дејан Масликовић, помоћник министра за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности Републике Србије и Начелник Одјељења за заштиту културног насљеђа мр Милица Котур.

Повезани чланци