Конференција за штампу поводом најпрестижнијих музејских награда

У Музеју Војводине 20. 05. 2019. одржана је конференција за новинаре, која је организована поводом доделе музеолошких награда Националног комитета ICOM-a и Музејског друштва Србије.

ICOM је средином маја ове године донео одлуку да за изузетан допринос очувању и промоцији културног наслеђа Србије и унапређењу међународне сарадње у 2018. години награди ауторе Сузану Миловановић и Александра Петијевића за изложбу „Заборављени чудотворац – Култ Светог Спиридона у српској традицијској култури“. Осим ове награде, Музејско друштво Србије доделило је и награду „Михаило Валтровић“ за 2018. годину за пројекат „Музеј присаједињења 1918. – Од сна до јаве“, ауторском тиму др Драги Његовану, директору и музејском саветнику, Зорану Вељановићу, архивском саветнику и кустосу и Јелени Добровић, дизајнеру.

Награда „Михаило Валтровић“ за 2018. годину додељена ауторима Музеја присаједињења

Свечана скупштина Музејског друштва Србије одржана је 17. маја у Чачку, у сјајној и надахнутој атмосфери инспирисаној домаћинима из Народног музеја Чачак и у организацији председнице МДС-а Гордане Пајић. Скупштина је уприличена у Хотелу „Београд“, где је председница Комисије за доделу награде „Михаило Валтровић“ мр Тијана Станковић Пештерац прочитала образложења за доделу награда у следећим категоријама: истакнутом појединцу за укупан допринос (животно дело), музеју (музејској установи) за изузетне резултате постигнуте у 2018. и појединцу или ауторском тиму за изузетне резултате у 2018. години. За ову последњу категорију аплицирано је са пет предлога, а комисија у саставу Делфина Рајић, Љиљана Трифуновић, Бојана Илић, Мирко Грлица, Љубиша Васиљевић и Тијана Станковић Пештерац донела је заједнички предлог да се признање додели др Драги Његовану, Зорану Вељановићу и Јелени Добровић Бојановић, ауторском тиму за пројекат Музеј присаједињења који се у односу на остале предлоге издвојио као комплексан пројекат од националног значаја:

Награда ICOM-а ауторима изложбе „Св. Спиридон - заборављени чудотворац“

На Свечаној скупштини Националног комитета ICOM Србија, која се одржала 16. маја 2019, са почетком у 12 часова, у атријуму Народног музеја у Београду додељене су годишње награде овог удружења.

Бекство из музеја – тајна бесмртности

Због великог интересовања публике, oд 20. маја у Музеју Војводине наставља се рум искејп игра „Бекство из музеја – тајна бесмртности“ сваког понедељка у 13, 15 и 17 часова.

Термине је могуће заказати путем линка: https://novisad.roomescape.rs/reservation/index/game/the_secret_of_immortality

Музеј Војводине од ове године члан европске музејске мреже НЕМО

Мрежа европских музејских организација или скраћено НЕМО (The Network of European Museum Organisations) основана је 1992. као независна мрежа националних музејских организација које представљају музејски свет састављен од чланица унутар земаља Савета Европе. Заједно чланови овог удружења говоре у име 30.000 европских музеја.

Конференција за медије „Музеји за 10“

У Музеју Војводине данас, 10. маја, је одржана конференција за медије којом је најављен почетак највеће националне музејске манифестације Музеји за 10.

Присутне представнике медија и институција културе поздравио је др Драго Његован, директор Музеја Војводине, а на конференцији су такође говорили: др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске и представник Оснивачког одбора Манифестације, мр Милана Квас, управница Спомен-збирке Павла Бељанског, као и Далибор Рожић, члан Градског већа за културу Града Новог Сада.

Манифестацију Музеји за 10  су 2015. године покренули директори националиних музеја са идејом да кроз заједнички рад укажу на богатство и вредности које се чувају у установама културе у Србији и да вишедневном акцијом своје садржаје и програме приближе посетиоцима.

Манифестација се у 2019. години одржава од 13. до 19. маја у 76 музеја и установа културе у Србији, у 46 градова и на 120 локација, које ће бесплатно отворити врата публици. Ове године Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја се обележавају истог дана, у суботу 18. маја. Такође, током Манифестације обележава се и Национална недеља музеја.

Народни обичаји Срба у Барањи

У организацији Вијећа српске националне мањине у граду Белом Манастиру организована је промоција књиге Милана Дворнића „Народни обичаји Срба у Барањи“. Промоција књиге је одржана 19. априла 2019. године у згради Велике већнице у Белом Манастиру. На промоцији се присутнимa, у име Музеја Војводине, обратио директор др Драго Његован. Част да својим обраћањем увеличају промоцију ове капиталне монографије добили су и два њена рецензента:  Душанка Марковић, музејски саветник, етнолог Музеја града Новог Сада и Богдан Шекарић, музејски саветник, етнолог Музеја Војводине. Издавање ове монографије су омогућили: Министарство културе и информисања Републике Србије и Покрајински секретаријат за културу и јавно информисање и односе с верским зајеницама Аутономне покрајине Војводине.

Повезани чланци