Учешће на Конференцији Култура и ИТ сектор

Mинистарство културе и информисања – Сектор за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности, други пут заредом, 16. новембра 2017. године, организовао је  конференцију под називом Култура и ИТ сектор у Дому Народне скупштине у Београду.

Наталија Вуликић, информатичар у Матичној служби Музеја Војводине одржала је на овој конференцији две презентације у име Министарства културе и информисања РС и Радне групе за израду Смерница за дигитализацију културног наслеђа под називима: Системски развој процеса дигитализације културног наслеђа и културног стваралаштва и Смернице за дигитализацију културног наслеђа Републике Србије.

Сарадња са установама културе из Загреба, Хрватска

У склопу делатности Матичне службе и рада на дигитализацији културног наслеђа, стручњаци Музеја Војводине мр Тијана Станковић Пештерац и Наталија Вуликић су заједно са Иваном Нешков Репић, помоћником директора Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада, посетили загребачке музеје и Музејски документацијски центар. Колеге из Археолошког музеја, Музеја за умјетност и обрт, као и Музејског документацијског центра презентовале су своје резултате на пољу дигитализације, као и примене информационих технологија у склопу сталних и тематских поставки. Такође је започет рад на пројекту којим ће се аплицирати за фонд Креативна Европа заједно са партнерском компанијом Ороундо. Поред тога, обављене су посете Музеју сувремене умјетности и Музеју прекинутих веза како би се стекао увид у степен модернизације музејске делатности ове две репрезентативне установе.

Састанак ученика координатора

На састанку ученика координатора сарадње измедју Музеја и школа одржаном у уторак 7. новембра у 13 часова, одговорили смо на питања "Шта је то конзервација и рестаурацији?", а затим и посетили конзерваторску лабораторију за папир, где нам је конзерваторка Сања Влаховић на занимљив начин показала како ради лабораторија, које материјале користе за рестаурацију папирних предмета и како се чувају.

Састанци се одржавају сваког првог уторка у месецу.

Састанке воде Љиљана Костић и Ивана Степанов, кустоси педагози.

Свети Алојзије и свети Крампус

У Музеју Војводине 1. новембра 2017. године, представљена је књига Јована Пејина, архивског саветника и директора Архива Србије у пензији: У ЦАРА ТРАЈАНА КОЗИЈЕ УШИ, ИСТИНА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАКОПА, СВЕТИ АЛОЈЗИЈЕ ИЛИ СВЕТИ КРАМПУС.

О књизи, у којој је описан и живот и (не)дело Алојзија Степинца током Другог светског рата, после поздравне речи др Драга Његована, в. д. директора Музеја Војводине говорили су Драгомир Антонић, етнолог и аутор.

Протокол о сарадњи са Ректоратом Универзитета у Новом Саду

У уторак, 31. октобра 2017. године у 12,30 часова, потписан je протокол о сарадњи између Ректората Универзитета у Новом Саду и Музеја Војводине (Нови Сад).

Споразум су у име институција потписали ректор Универзитета проф. др Душан Николић и в.д. директора Музеја Војводине др Драго Његован. Свечаном потписивању Споразума присуствовали су и проректори Универзитета у Новом Саду: проф. др Биљана Абрамовић, проф. др Сања Стојановић и проф. др Снежана Смедеревац, помоћници директора Музеја Војводине: мр Лидија Мустеданагић, музејски саветник и мр Тијана Станковић-Пештерац, виши кустос, археолог, као и виши кустос историчар, Чарна Милинковић, која има успешну сарадњу са Филозофским факултетом, Факултетом техничик наука и Педагошким факултетом у Сомбору. Циљ озваничења сарадње јесте да се на виши ниво подигну дугогодишње везе, као и даља стручна и научна усавршавања између Универзитета у Новом Саду и Музеја Војводине.

Научни скуп "Евген Думча (1838 – 1917) први градоначелник Сентандреје и његово доба"

Српски институт из Bудимпеште је 26. октобра 2017. године у Сентандреји, организовао међународни научни скуп пoд називом "Евген Думча (1838 – 1917) први градоначелник Сентандреје и његово доба". Скуп је уприличен поводом сто година од смрти српског добротвора, плитичара,привредника и градоначелника. Милкица Поповић, кустос – музејски саветник Музеја Војводине је одржала предавање "Срби у Угарској из визуре артефаката Музеја Војводине" којим је представила збирку Срби у Уграској са освртом на Сентандреју и личне предмете Евгена Думче и његове супруге Петронеле, а који се чувају у нашем музеју.