Археолошки магазин Határtalan régészet – о археолошком благу из Војводине

23.03.2023. | Вести

Научнопопуларни археолошки часопис Határtalan régészet (Археологија без граница) из Сегедина, који излази четири пута годишње, први пут од свог оснивања, пре осам година посветио је цео број археолошком благу из Војводине. Карпатски басен је регион са мешовитим становништвом, где се мешају различити језици, националности, религије и погледи на свет, не само у садашњости већ и током историјских и археолошких епоха. Циљ магазина је био да се прикаже како истраживачи најразличитијих профила и интересовања, као и различитих националности раде заједно у истом региону. Највећи број чланака потписали су археолози из Музеја Војводине, односно сарадници на пројекту истраживања каснонеолитског насеља Борђош код Новог Вечеја из Кила у Немачкој, али и колеге из других покрајинских музеја. Часопис су својим прилозима обогатили мађарски археолози који веома активно истражују ово подручје.

У магазину можете да прочитате текстове наших колега и колегиница из Музеја Војводине:

• Т. Станковић-Пештерац, „Позлаћени шлемови из Музеја Војводине“,
  • И. Медовић, „Борђош, средњовековно село“,
  • П. Медовић, „Праисторијска вага“,
  • Л. Баљ, „ Праисторијско насеље Гомолава“,
  • И. Медовић, „Историјат истраживања праисторијског насеља Борђош“,
  • А. Медовић, „Археоботаничка башта Музеја Војводине“,
  • Л. Баљ, „Праисторијске играчке“,
  • А. и И. Медовић „Неолитске ланене погачице“ – рецепт.