Гостовање Црвенокосе богиње у Удинама, Италија

20.11.2017. | Изложбе

Реплика статуете Црвенокосе богиње гостује на изложби под називом Жене, мајке, богиње: универзални језици и метафоре у праисторијској уметности, која је постављена у Археолошком музеју у Дворцу у Удинама. Изложба је отворена у недељу, 11. новембра 2017. године и трајаће до 11. фебруара 2018. године.

На изложби су приказане представе жена током 40.000 година развоја људског рода који, између осталог, карактеришу и духовна и симболичка еволуција. Изложене су различите представе женских фигура, од најстаријих фигурина палеолита па све до оних из неолита, а међу њима је и статуета Црвенокосе богиње. Пронађена је на локалитету Доња Брањевина, на неолитском насељу које је припадало култури најстаријих земљорадника Војводине, а њена старост се процењује на око 7.500 година. Са косом бојеном у црвено инаглашеним глутејима ова моћна статуа симболизује плодност целокупног живог света – како људи, тако и биљног и животињског света.

Аутори изложбе су: Фабио Мартини, Луција Сарти и Паола Висентини, а њихова замисао је била да по први пут заједно изложе најрепрезентативније примерке праисторијских женских фигурина из Централне и Југоисточне Европе. У исто време, изложба означава почетак пројекта под називом COME-IN! (Cooperating for Open access to Museums – towards a widEr Inclusion) којим се посебна пажња посвећује посетиоцима са различитим видовима сметњи. Због тога је ова изложба опремљена и бројним сензорима који омогућавају да се широкој публици представе најновија сазнања којима данас располажемо.