Гостовање изложбе „Ја носим вас, ви носите мене“ у Етнографском музеју у Београду - Музеј Војводине

08.06.2022. | Актуелно, Изложбе

У Етнографском музеју у Београду припрема се гостовање изложбе Музеја Војводине, под називом: „Ја носим вас, ви носите мене: обућа из Етнолошке збирке Музеја Војводине“. Изложба ће бити отворена у четвртак, 9. јуна у 13 часова. За реализацију ове изложбе, ауторски тим етнолога Музеја Војводине у саставу: Катарина Радисављевић, Татјана Бугарски, Александар Петијевић и Александар Антуновић, награђен је прошле године признањем „Михаило Валтровић“ које додељује Музејско друштво Србије.

На изложби је представљена обућа као полазна основа за причу о различитим културним утицајима у прошлости, естетици, моди, начинима производње, као и идентитетским и комуникацијским аспектима различитих врста обуће. Предмети из ове збирке потичу углавном са краја 19. и из 20. века. Међу њима има примерака архаичних форми обуће, које припадају европском и азијском културном наслеђу, али и оних који упућују на то да су страни утицаји константно пристизали са Истока и Запада и огледали се у усвајању нових врста обуће и начина њихове израде и украшавања. Као карактеристични делови ношње, представљени су обојци, чарапе, као и начини њиховог ношења у прошлости. Посебан део изложбе посвећен је обућарским занатима и изради различитих врста обуће.

Прочитајте још

Ukidanje pečata