Gostovanje Crvenokose boginje u Udinama, Italija

Replika statuete Crvenokose boginje gostuje na izložbi pod nazivom Žene, majke, boginje: univerzalni jezici i metafore u praistorijskoj umetnosti, koja je postavljena u Arheološkom muzeju u Dvorcu u Udinama. Izložba je otvorena u nedelju, 11. novembra 2017. godine i trajaće do 11. februara 2018. godine.

Na izložbi su prikazane predstave žena tokom 40.000 godina razvoja ljudskog roda koji, između ostalog, karakterišu i duhovna i simbolička evolucija. Izložene su različite predstave ženskih figura, od najstarijih figurina paleolita pa sve do onih iz neolita, a među njima je i statueta Crvenokose boginje. Pronađena je na lokalitetu Donja Branjevina, na neolitskom naselju koje je pripadalo kulturi najstarijih zemljoradnika Vojvodine, a njena starost se procenjuje na oko 7.500 godina. Sa kosom bojenom u crveno i naglašenim glutejima ova moćna statua simbolizuje plodnost celokupnog živog sveta – kako ljudi, tako i biljnog i životinjskog sveta.

Autori izložbe su: Fabio Martini, Lucija Sarti i Paola Visentini, a njihova zamisao je bila da po prvi put zajedno izlože najreprezentativnije primerke praistorijskih ženskih figurina iz Centralne i Jugoistočne Evrope. U isto vreme, izložba označava početak projekta pod nazivom COME-IN! (Cooperating for Open access to Museums – towards a widEr Inclusion) kojim se posebna pažnja posvećuje posetiocima sa različitim vidovima smetnji. Zbog toga je ova izložba opremljena i brojnim senzorima koji omogućavaju da se širokoj publici predstave najnovija saznanja kojima danas raspolažemo.