Izložba fotografija „Krzno“

U četvrtak, 17. septembra, u 20 sati u Muzeju Vojvodine, Dunavska 35, otvara se izložba pod nazivom Krzno, autorke Marije Erdelji.

Akt je estetski prikaz nagog ljudskog tela, koji može biti prikazan kroz različite umetničke medije: crtež, sliku, skulpturu i fotografiju. U istraživačko konceptualnom radu autorke Marije Erdelji predstavljena je kompozicija velikih razmera, sa ciljem koji je usmeren čistim likovnim vrednostima. Tema rada nije uobičajena, navodi čoveka na razmišljanje i prikazuje realnost savremenog društva. Dramatika radova postignuta je majstorskom upotrebom svetlosti i senke uz snažnu gestikulaciju tela modela. Rezultat izaziva snažan subjektivan utisak i podstiče na istraživanje unutrašnjeg duhovnog stanja, koje dovodi do drame ljudske figure. Rad skreće pažnju na važnost očuvanja ekosistema i zaštitu životinjskih vrsta  koje izumiru ili su ugrožene, a deo su krznenih ukrasa. Rad nas takođe navodi da prihvatimo da smo deo prirode, da od nje zavisimo i da svi njeni stanovnici imaju jednaka prava na život, da svi kao i ljudi osećaju bol, patnju, ljubav, radost... Doživljaj ovog rada ne treba da bude isključivo subjektivan doživljaj samog autora, već treba da probudi ličnu emociju i empatiju kod publike.

Izložbu je podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

Nosilac projekta: Udruženje Medija Portal.

Prijatelji izložbe: OPENS, Vojvođanski magazin, Točionica Pab, New Now Project, Cristonati Couture, Brauhaus Novi Sad i Muzej Vojvodine.

Biografija autorke:

Marija Erdelji je rođena 17. aprila 1989. godine u Novom Sadu. Završila je srednju školu za dizajn Bogdan Šuput u Novom Sadu, smer: tehničar dizajna grafike u generaciji 2004/2008. Akademiju umetnosti u Novom Sadu, smer: fotografija, upisala je 2008. godine, a diplomirala 2012. godine u klasi profesorke Ivane Tomanović. Master studije iz oblasti fotografije, uz mentorstvo profesorke Ivana Tomanović, završila je 2014. godine. Učestvovala je na više od 50 grupnih i 8 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, među kojima se izdvajaju:

1. Umetnička izložba Monochrome III, The Glasgow Gallery of Photography, Škotska, 2020.
  2. Bijenale UPIDIV Forma 23, Nagrada ZLATNA FORMA za fotografiju, Arhiv Vojvodine, Novi Sad, Srbija, 2019.
  3. Izložba fotografija na manifestaciji Festival ljubavi, Novi Sad, Srbija, 2019.
  4. Festivaal Sino-Serbian Youth Photography, Treća nagrada za dokumentarnu pojedinačnu fotografiju: Nama je potrebna sreća, Beograd, Srbija, 2019.
  5. Sedma godišnja izložba fotoreportera Vojvodine Objektivno, Muzej Vojvodine, Novi Sad, 2019.
  6. Salon umetničke fotografije Drugi Foto Safari - Jaša Tomić 2018, Srbija, 2018.
  7. China International Photographic Art Festival – CIPAF, Kina, 2018.
  8. Knjiga fotografija predstave Naši Dani autora: Radoslava Milenkovića, izdanju Proces teatar, 2018.
  9. Samostalna izložba fotografija, Kulturni centar Novoga Sada - tribina mladih, Srbija, 2017.
  10. Izložba i fotokonkurs Art photography festival, Prva nagrada za temu: Zagrljaj, 2016.
  11. Photo festival and contest Frame 24, Prva nagrada za temu: Tradicija, Novi Sad, Srbija, 2016.
  12. NOA – Novi Sad Open Art, Kulturni centar Novoga Sada, Srbija, 2015.
  13. Salon fotografije Love for difference, Kamnik, Slovenija, 2015.
  14. Samostalna master izložba fotografija Živimo zajedno, galerija DKV, Novi Sad, Srbija, 2014.
  15. The International exhibition of art photography BRIDGE, Istambul, Turska, 2014.
  16. International Salon of photography PremFoto, Euro Foto Art Gallery, Oradea, Rumunija, 2013.
  17. Izložba RE: LOCATION 2013, CRAZYGOAT ART PROMOTIONS, Preston, Engleska, 2013.
  18. Izložba fotografija Svet oko nas, radionice društveno angažovane fotografije Fokusiranje demokratije, SKCNS Fabrika, Novi Sad, Srbija, 2013.
  19. Izložba fotografija International meetings of photography Plovdiv, academic scene, Plovdiv, Bugarska, 2012.
  20. Godišnja fotografska izložba i konkurs ReFoto magazina: Moje mesto, moji ljudi, Druga nagrada za fotografiju Živimo zajedno, galerija Artget, Beograd, Srbija.
  21. Izložba diplomskih radova studenata departmana likovnih umetnosti AUNS, Godišnja nagrada za najuspešniji rad iz umetničke discipline fotografija u školskoj 2011/2012, Galerija Matice srpske, Novi Sad, Srbija, 2012.