Numizmatičke priče

Od ponedeljka, 9. novembra 2020. godine u Muzeju Vojvodine, Dunavska 35, publika će imati priliku da uživa u izložbi Numizmatičke priče, autorki: Snežane Dobrić, više kustoskinje istoričarke i Mirjane Lakić, kustoskinje istoričarke.

Na izložbi su prikazani odabrani predmeti iz numizmatičkih zbirki Muzeja Vojvodine. U prvom segmentu izložbe prikazana je priča vezana za kraj Prvog svetskog rata i proces žigosanja i markiranja austrougarskih kruna. Predstavljene su krune koje pružaju informacije o različitim mestima žigosanja kao i o različitim nadleštvima koja su vršila markiranje.

U drugom segmentu su prikazana odlikovanja, ordeni koji su dodeljivljni istaknutim srpskim vojskovođama, učesnicima Prvog svetskog rata. Među njima posebno mesto zauzimaju: Odren Karađorđeve zvezde i Albanska spomenica, zatim ordeni koje su dobili građani za zasluge i doprinos razvoju kulture i umetnosti kao što je Orden Svetog Save.