Predavanje „Sećanje sačuvano od zaborava“

U četvrtak, 14. novembra, u 18 sati u Muzeju Vojvodine (Dunavska 35) Srpsko-nemački ogranak VANDROVKA UNNJS-a ima čast da Vas pozove na predavanje iz ciklusa „Reč ima istorija...“, a pod naslovom SEĆANjE SAČUVANO OD ZABORAVA, o nastavi nemačkog jezika u OŠ "Branko Radičević", sa posebnim osvrtom na značaj nastave stranog jezika uopšte. Predavač je prof. emeritus Radmila Marinković-Nedučin.

Reč predavača:
Učenje nemačkog jezika je u mojoj porodici predstavljalo više od savladavanja jednog stranog jezika – nit koja je povezala niz vrednosti koje treba sačuvati od zaborava. Multikulturalne sredine Vojvodine su dale tome posebno obeležje - jezici kao bogatstvo međusobnog razumevanja, upoznavanja i vrednovanja različitosti u kulturama i usvajanja univerzalnih vrednosti. Kać, malo multietničko selo nadomak Novog Sada u harmoničnom životu porodica različitih nacionalnosti u svojoj istoriji, predstavljalo je početnu tačku tog puta, a novosadska familija Kless, sa malim pansionom za učenike u ulici Laze Telečkog, doprinela je doživljavanju višejezičnosti kao osnove trajnog prijateljstva. Učenje nemačkog jezika kao dela sopstvenog odrastanja od najranijeg detinjstva, posebno je obeležila nastavnica Nada Pavlović u osnovnoj školi „Branko Radičević“, sa inventivnim pristupom nastavi jezika, ne samo u vremenima šezdesetih. Priprema priredbi na nemačkom jeziku koje su izvodili učenici osnovne škole, izuzetnih kulturnih događaja u Narodnom pozorištu u Novom Sadu, predstavljala je posebnu motivaciju tokom čitave školske godine za sve učesnike, uz shvatanje značaja literature, poezije i pevanja u razvoju sposobnosti izražavanja i upoznavanju autentične kulture. Posvećenost i energiju profesorke Nade Pavlović, koje prevazilaze klasičnu nastavu stranog jezika, treba sačuvati kao trajnu vrednost.