Izložba „Ispit zrelosti" otvorena je još ove nedelje

Izložba  „Ispit zrelosti – vojvođanski maturanti od polovine 19. veka do 60-tih godina 20. veka’’, autorki Čarne Milinković, višeg kustosa istoričara i Ljubice Otić, muzejskog savetnika, otvorena je još ove nedelje (do 15. jula).

Dobrodošli ste. Ukoliko ste izložili svoju marursku fotografiju možete je preuzeti

Izabran najlepši stari maturski tablo

U Muzeju Vojvodine, 4. jula 2019. godine na izložbi „Ispit zrelosti“, izabran je najlepši stari maturski tablo. Reč je o muzejskom predmetu i tablou iz Srpske velike pravoslavne gimnazije u Novom Sadu iz 1903/4. godine. Tablo je nastao kao poklon jedne generacije svome razrednom starešini profesoru Jovanu Živojnoviću. Đake je fotografisao dvorski fotograf Jovan I. Stojković. Među učenicima su imena budućih uglednih građana Novog Sada: Trivun i Đorđe Dunđerski, Ignjat Pavlas i dr. Ono što privlači pažnju na samom tablou koji je bogato ukrašen jeste i jedna učenica – Ana Mihaldžić (ćerka prote Mihaldžića). Devojkama je u to vreme bilo zabranjeno da u skamijama sede sa momcima. One su privatno slušale nastavu i polagale ispit zrelosti. Ana je bila prva devojka kojoj je bilo dozvoljeno da stavi svoju fotografiju na tablo, a treća koja je u pomenutoj školi položila maturu.

Žiri koji je na samoj izložbi birao najlepši stari maturski tablo sačinjavali su ugledni ljudi grada Novog Sada: dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice Srpske; mr Milana Kvas, upravnica Spomen-zbirke Pavle Beljanski; dr Biljana Šimunović Bešlin, Katedra za istoriju, Filozofski fakultet Novi Sad; Željko Mandić, Katedra za fotografiju, Akademija umetnosti Novi Sad; mr Ružica Vukobratović, direktorka Gimnazije “Isidora Sekulić”; Svetlana Horvat, Serbia Fashion Week; Milan Mumin, muzičar i Vesna Farkaš, novinarka.

Saradnja sa Muzejem umetnosti iz Temišvara

U ponedeljak, 10. juna 2019. godne potpisan je sporazum o saradnji sa Muzejem umetnosti iz Temišvara. Sporazum su potpisali direktor temišvarskog muzeja, dr Viktor Nojman i direktor Muzeja Vojvodine, dr Drago Njegovan.

Sporazumom su dogovorene zajedničke realizacije manifestacija, zaštite istorijske i umetničke baštine, kao i saradnja u drugim oblastima od zajedničkog interesa.

Drugi regionalni okrugli sto „Uloga lokalne samouprave u procesu digitalizacije kulturnog nasleđa“

Ministarstvo kulture i informisanja i Savez gradova i opština Srbije (SKGO) organizovali su drugi regionalni okrugli sto pod nazivom „Uloga lokalne samouprave u procesu digitalizacije kulturnog nasleđa“, koji je održan u ponedeljak, 3. juna 2019. godine, u Muzeju Vojvodine Novi Sad.

Na okruglom stolu se govorilo o pravnim okvirima za digitalizaciju kulturnog nasleđa i e-Uprave, kao i Smernicama za digitalizaciju kulturnog nasleđa.

Promocija prvog nacionalnog pretraživača kulturnog nasleđa – Beograd

„Ovo je veliki iskorak za ustanove kulture i kulturnu politiku koju vodi ova Vlada, i ovo Ministarstvo“, izjavio je ministar Vladan Vukosavljević na drugoj promociji Pretraživača kulturnog nasleđa u Pres sali ovog Ministarstva kulture i informisanja, koja je održana u četvrtak, 30. maja. Na pomenutom događaju su o Pretraživaču govorili i: Željko Vujinović, generalni direktor kompanije Majkrosoft Srbije, dr Svetlana Jovanović, viši savetnik u Kabinetu predsednice Vlade i dr Dejan Masliković, pomoćnik ministra kulture za digitalizaciju kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva.

Promocija prvog nacionalnog pretraživača kulturnog nasleđa – Novi Sad

Prvi nacionalni Pretraživač kulturnog nasleđa Republike Srbije promovisan je 27. maja u Istorijskom arhivu grada Novog Sada. U prisustvu brojnih predstavnika ustanova kulture, na promociji su govorili: dr Dejan Masliković, pomoćnik ministra za digitalizaciju kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva, Dragana Milošević, pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i Željko Vujinović, generalni direktor kompanije Majkrosoft Srbija.

Konferencija za štampu povodom najprestižnijih muzejskih nagrada

U Muzeju Vojvodine 20. 05. 2019. održana je konferencija za novinare, koja je organizovana povodom dodele muzeoloških nagrada Nacionalnog komiteta ICOM-a i Muzejskog društva Srbije.

ICOM je sredinom maja ove godine doneo odluku da za izuzetan doprinos očuvanju i promociji kulturnog nasleđa Srbije i unapređenju međunarodne saradnje u 2018. godini nagradi autore Suzanu Milovanović i Aleksandra Petijevića za izložbu „Zaboravljeni čudotvorac – Kult Svetog Spiridona u srpskoj tradicijskoj kulturi“. Osim ove nagrade, Muzejsko društvo Srbije dodelilo je i nagradu „Mihailo Valtrović“ za 2018. godinu za projekat „Muzej prisajedinjenja 1918. – Od sna do jave“, autorskom timu dr Dragi Njegovanu, direktoru i muzejskom savetniku, Zoranu Veljanoviću, arhivskom savetniku i kustosu i Jeleni Dobrović, dizajneru.