Istraživanja arheološkog lokaliteta Borđoš

Iskopavanja 7000 godina starog naselja na nekadašnjem plodnom ostrvu Tise (u blizini današnje varošice Novi Bečej) nastavljena su i ove godine u saradnji multidisciplinarnog, nemačko-srpskog arheološkog tima. U praistorijskom naselju živeli su stanovnici potiske kulture koji su održavali žive kontakte sa stanovnicima naselja vinčanske kulture na jugu. Geomagnetnim skeniranjem tla u protekle dve godine ustanovili smo granice prostiranja ovog naselja. Naselje je u više navrata proširivano, tako da je poslednje proširenje obuhvatalo površinu od oko 40 hektara. Bilo je oivičeno rovom i bedemom, ali i serijom kapija na svakih 50 metara. Cilj ovogodišnjih iskopavanja jeste da istražimo jednu od sedam očuvanih kapija. Pretpostavljamo da je naselje imalo još (najmanje) toliko kapija koje je najverovatnije odnela, zajedno sa delom naselja, bujičava reka Tisa. Osim toga arheolozi samo što nisu otklonili zidove jedne kasnoneolitske kuće koja je stradala u požaru i otkrili inventar stanovnika – jednih od prvih ratara i stočara u našem regionu. Kapija naselja prava je mega-struktura kakva do sad u Evropi nije istraživana! Posle samo dve nedelje istraživanja imamo iznenađujuće rezultate. Istraživanja će trajati do početka septembra.