XXVI Konferencija srednjeevropskih muzeja nauke (MUT)

Konferencija je održana u Beogradu od 22. do 24. avgusta u Muzeju nauke i tehnike i okupila je muzejske stručnjake iz Srbije i iz inostranstva (Austrija, Poljska, Slovačka, Slovenija i Hrvatska). Ispred Muzeja Vojvodine učešće je uzeo viši kustos Filip Forkapić koji je prezentovao rad pod naslovom “Technical Heritage in the Field of Agriculture Collected and Presented at the Museum Complex Kulpin in Kulpin”. Kao gosti konferencije, predavanje po pozivu su održali Jite Torndal (Jytte Thorndahl), upravnik i pomoćnik direktora Danskog muzeja energije iz Bjeringbroa (Danish Museum of Energy) i Kale Kalio (Kalle Kallio), direktor Finskog muzeja rada iz Tamperea (The Finnish Labour Museum). Ukupno, predstavljeno je 13 radova podeljeno u tri zasedanja. Drugog dana, za učesnike je organizovano studijsko putovanje u Bečej i Novo Miloševo gde su obišli staru prevodnicu na Tisi i “Muzej Žeravica”. Poslednjeg dana, održana je godišnja skupština MUT-a i određen je domaćin narednog skupa. On će se održati u Zagrebu, u Tehničkom muzeju “Nikola Tesla”.

Filip Forkapić, viši kustos