Preminuo veliki umetnik i darodavac Muzeja Vojvodine − Robert Hamerštil

Primili smo tužnu vest da je preminuo veliki prijatelj i darodavac Muzeja Vojvodine − umetnik Robert Hamerštil (Robert Hammerstiel). Robert Hamerštil rođen je 1933. godine u Vršcu, a živeo je i stvarao u Ternicu, u Austriji, gde je i preminuo u 87. godini. Godine Hamerštilovog srećnog detinjstva u Banatu prekinute su Drugim svetskim ratom. Otac Anton je, kao Nemac po nacionalnosti, bio mobilisan u redove Vermahta, dok su on, majka Tereza (inače, jevrejskog porekla) i brat Alfred, internirani u logore za folksdojčere, da bi 1947. godine uspeli da pobegnu u Mađarsku, a potom pređu u Austriju. Traumatični događaji iz ratnih i poratnih godina, ali i sećanja na vojvođanska prostranstva i rodni grad, postaće mu svojevrsna umetnička opsesija i neiscrpna inspiracija. Njegovu likovnu poetiku karakteriše svedena, plošna forma i ekspresivan kolorit snažnog psihološkog naboja. Proživljena iskustva, snove i vizije, Hamerštil je likovnim sredstvima transponovao u autentična umetnička dela, koja predstavljaju svojevrsno svedočanstvo o strahotama rata i ljudskim sudbinama, patnjama i nadanjima. Istovremeno, ona nose i univerzalnu težnju za mirenjem, humanijim svetom i međuljudskom tolerancijom.

Prolaznici, 2005, ulje na platnu, 70 x 100 cm, inv. br. L 714

Robert Hamerštil jedan je od najznačajnijih savremenih austrijskih slikara, a od 60-ih godina HH veka izlagao je u brojnim muzejima i galerijama u Evropi, Americi, Japanu i na Srednjem Istoku. Imao je veliki broj samostalnih izložbi i dobitnik je preko dvadeset prestižnih inostranih nagrada i priznanja. Rodnom gradu poklonio je svoja dela, koja su izložena u Muzeju Roberta Hamerštila u selu Gudurici, u kući njegove majke. Od 2006. godine počasni je član Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, a od 2010. i počasni građanin grada Vršca. Od prve izložbe u Muzeju Vojvodine, priređene 2005. godine, Hamerštil je u više navrata izlagao i poklanjao svoja dela Muzeju, od kojih je formiran legat od preko 100 slika, grafika i crteža, koji se čuva u okviru Likovne zbirke Muzeja Vojvodine.

Aleksandra Stefanov, viši kustos − istoričar umetnosti

Koreni, 2005, ulje na platnu, 70 x 100 cm, inv. br. L 709

Šta je život, šta je vreme?, 2004.

Ulje na platnu, 100 x 120 cm

Inv. br. L 687

Iz Ciklusa Vršački koreni, 2005.

Ulje na platnu, 70 x 100 cm

Inv. br. L 702

Za Zoltana Kodeljija, 2005.

Bojeni drvorez na papiru, 70 x 50 cm

Inv. br. L 743