Одржана промоција књиге "Мисија: Музеј"

У петак, 18. маја, у амбијенту Музеја Војводине у Новом Саду у оквиру манифестације „Музеји за 10“ одржана је промоција књиге „Мисија: Музеј“. Ауторка књиге Ивана Нешић и уредница Анђелка Ружић представиле су ученицима ОШ „Јован Дучић“ из Петроварадина ову књигу и разговарале с њима о уметности, музејима, сликарима, као и о књигама, писању и писцима. У радионичарском делу, уз помоћ ауторке Иване Нешић и кустоса-педагога Слађана Велендечић, ученици су међу експонатима Музеја бирали јунаке за своје литерарне и ликовне радове.
„Креативни центар“ ће у сарадњи с музејима реализовати промоцију књиге „Мисија: Музеј“ у неколико градова Србије. Ове промоције замишљене су као спој књижевности и уметности са циљем афирмације културног наслеђа и рада музејских педагога на његовом очувању. С том идејом смишљене су и радионице у којима ће ученици према садржају музејске поставке добијати различите задатке и реализовати их са својим учитељима и наставницима. Литерарни и ликовни радови настали на овим радионицама учествоваће на конкурсу „Мисија: Музеј“, а они најбољи биће награђени.

Захваљујемо професорици Александри Милаковић Дробац и ученицима ОШ „Иван Гундулић“ који су нам показали како се на прави начин негује музејска култура.

Награда ЕУ за пројекат конзервације и рехабилитације Тврђаве Бач

У Бриселу, 15. маја 2018. године објављени су добитници награде Европске Уније за културно наслеђе (награда Европа Ностре 2018), најугледније европске награде у овој области. Европска комисија Европа Ностре, водеће европске мреже која се бави културним наслеђем, међу 29 лауреата из 17 земаља наградила је и пројекат конзервације и рехабилитације Тврђаве Бач који је осмислио и реализовао Покрајински завод за заштиту споменика културе из Петроварадина (аутор др Славица Вујовић). Музеј Војводине био је један од партнера на овом пројекту, првенствено захваљујући залагању и ангажману археолога Небојше Станојева, музејског саветника који је осмислио и реализовао сталну поставку археолошког материјала у донжон кули у Бачу.

Партнери на пројекту били су још и  Општина Бач, оснивач Фонда „Векови Бача“ (данас Музејска јединица „Векови Бача“ у саставу НБ „Вук Караџић“), Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду. Имајући у виду ове, али и друге партнере, институције подршке и пријатаље, осмишљен је мото Награде „Уједињени до нове вредности“.

Премијера документарног филма "Борђош, 7.000 година пре"

Синоћ је у препуној кино сали Музеја Војводине у Дунавској 37 одржана премијера документарног филма Борђош, 7.000 година пре.

Овај филм пратио је археолошке радове на локалитету Борђош код Новог Бечеја почев од лета 2016. године када је на иницијативу редитеља Растислава Дурмана из медијске куће Медиаарт Контент започето његово снимање. Истраживања локалитета Борђош код Новог Бечеја до сада су дала невероватне резултате на основу којих је међународни археолошки тим направио велики корак у разумевању живота становника Борђоша пре 7.000 година, што описује и филм на креативан и живописан начин. У његовој реализацији учествовали су стручњаци Музеја Војводине – археоботаничар Александар Медовић, археолог мр Тијана Станковић Пештерац, археозоолог Дарко Радмановић, спољни сарадник Музеја археолог Илдико Медовић и др Роберт Хофман са Института за праисторију и рану историју Кристијан Албрехтс универзитета из Кила.

Успешна сарадња са Народним музејом

У Београду, дана 11. маја 2018. у Музеју Вука и Доситеја, др Драго Његован је на пригодној свечаности поводом Дана Народног музеја примио Захвалницу за остварену успешну сарадњу поводом реализације изложбе Блага и цареви – раскош римске Србије у италијаснкој Аквилеји. Ову изузетну изложбу на којој се могу видети највреднији експонати Музеја Војводине – три позлаћена касноримска шлема, италијанска публика ће имати прилику да види до 3. јуна 2018. године.

Радно време током првомајских празника

Музеј Војводине ће током празника, у уторак и среду, 1. и 2. маја, бити отворен за посетиоце од 11 до 17 часова.

Радно време Музејског комплекса Кулпин биће: 28. и 29. априла од 9 до 15 цасова, 30. априла неће радити, а 1. и 2. маја радиће од 9 до 15 часова.

Потписан Споразум о сарадњи са институтом Аустријске академије наука

Музеј Воводине је 26. априла 2018. потписао Споразум о сарадњи са Институтом за оријенталну и европску археологију Аустријске академије наука. Директан повод био је заједнички пројекат поменутог Института и Факултета за историјске и културолошке науке (Института за археологију) Бечког универзитета под називом "Металургија касног бронзаног доба на западном и централном Балкану". Руководиоци Пројекта, истакнути стручњаци др Марио Гаврановић и др Матијас Мехофер боравили су неколико дана у Музеју Војводине како би заједно са мр Јованом Коледином, вишим кустосом - археологом извршили узорковање бронзаних артефаката за потребе хемијских анализа. Резултати ових анализа употпуниће слику о животу људи на просторима западног и средњег Балкана у бронзано доба.

Обука за рад у Јединственом информационом систему за кустосе музеја у Србији

Под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије, Историјски музеј Србије и Музеј Војводине спровели су радионице за обуку кустоса различитих профила у Српско-корејском информатичко приступном центру у Београду 25–27. априла. Музејски стручњаци Наталија Вуликић, Слађана Бојковић, мр Тијана Станковић Пештерац и Љиљана Трифуновић презентовали су рад у Јединственом информационом систему и тиме обавили финалну обуку за кустосе 15 музеја. Овим се наставља рад на дигитализацији документације о музејским предметима, која је у поменуте две установе започета још пре више од десет година. Крајњи циљ је видљивост и доступност културног наслеђа која ће се остварити на јединствен начин кроз представљање репрезентативних података о њему.

Повезани чланци