Радна посета колега из Аустрије и договор о сарадњи

У радној посети Музеју Војводине, дана 13. новембра 2018. године, били су Др Доминик Хехер и Курт Фарасин из музеја Дворац Шалабург у Аустрији. Госте су примили директор Музеја Војводине др Драго Његован и чланови Етнолошког одељења др Татјана Бугарски, Александар Петијевић и Богдан Шекарић. Циљ ове посете је било упознавање са збиркама Музеја Војводине, као и разговор о будућој сарадњи на изложби под радним називом “Уз реку Дунав”, а која ће бити реализована у овом аустријском музеју 2020. године. Тема изложбе су различити аспекти живота уз реку Дунав, који обухватају географске пределе од ушћа Дунава до Аустрије и Немачке, током различитих историјских периода. Дворац Шалабург је један од најзначајнијих изложбених центара у Аустрији, са око 150000 посетилаца годишње. Осим Музеја Војводине, у реализацији ове изложба учествоваће и значајан број музеја из Аустрије, Мађарске, Румуније и Бугарске.

Промоција едиције „Присаједињење 1918.“

У уторак, 13. новембра 2018. године, у 19 часова, у Српској читаоници у Иригу, одржана је промоција едиције „Присаједињење 1918.“ Музеја Војводине. Учесници промоције су били проф. др Слободан Бјелица, приређивач Ратног дневника, сликара Васе Ешкичевића, Гордана Буловић, виши кустос Музеја Града Новог Сада, Вера Новковић, директорка Читаонице у Иригу и др Драго Његован, директор Музеја Војводине.

Музеј Војводине на Београдском сајму књига

Музеј Војводине и ове године учествује на Међународном београдском сајму књига, и то у оквиру сарадње са Покрајинским секретаријатом за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. На штанду Секретаријата изложена су најновија издања Музеја, а у оквиру програма Секретаријата одржана је промоција Едиције Присаједињење 1918. Књиге је промовисао др Драго Његован, директор Музеја Војводине.

Представљање Музеја Војводине на 51. годишњој ICOM ICME конференцији у Естонији

Овогодишња конференција ICOM ICME (Међународног комитета IКOM-a за етнографске збирке и музеје) одржана је од 9. до 12. октобра у Националном музеју Естоније у Тартуу и окупила је око 100 стручњака из преко 20 земаља широм света (без представника је једино била Jужна Америка). На овој, 51. конференцији по реду, учествовала је др Татјана Бугарски, виши кустос етнолог Музеја Војводине, као једини учесник из Србије.

Започета реализација пројекта „Бекство из музеја: тајна бесмртности“

Рум искејп игре настале су у Јапану под жанром point & click adventure компјутерских игара и брзо постале популарне у свету. Креирањем једне такве игре у склопу сталне поставке Музеја, излази се из домена виртуелног у стварни свет.

Пројекат „Бекство из музеја: тајна бесмртности“ пример је јавног и приватног партнерства Музеја Војводине и компаније Room Escape Novi Sad by Fox in a Box са идејом да се музеј учини местом за игру кроз коју ће се остварити једна од главних његових функција: едукација и ширење знања. Игра је осмишљена од стране стручњака из области археологије, педагогије, конзервације, ИТ-а, као и тима из Рум искејпа на основу прича и предмета из прошлости, приказаних на сталној поставци. Дизајнирана је тако да не нарушава интегритет музејске поставке, а са друге стране да анимира играче да се ближе упознају са експонатима Музеја Војводине. На овај начин Музеј се прилагођава потребама савремене публике, нудећи занимљиво и несвакидашње искуство.

Реализација прве игре планирана је за децембар текуће године.

Пројекат је суфинансиран од стране Фондације 2021 путем конкурса „Публика у фокусу“.

Продужен је рок за упис нових полазника курса дигиталне фотографије

Продужен је рок за упис нових полазника курса дигиталне фотографије Арс академије до 31. 10. 2018..

Упис за групу (почетни, средњи и напредни ниво) траје од 04.09.2018. до 04.10.2018.

Фотографију могу да упишу сви заинтересовани.

Искористите  попуст! (попуст важи за све који се упишу током поменутог периода).

Захвалнице Министарства културе и информисања додељене Наталији Вуликић и Музеју Војводине

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић 3. октобра 2018. потписао је у aтријуму Народног музеја у Београду Правилник о ближим условима за дигитализацију културног наслеђа, чиме су установе културе у Србији добиле јасна упутства како да се културно наслеђе сачува у дигиталном облику и да буде доступно грађанима.

На изради Правилника радили су, поред осталих, и стручњаци Музеја Војводине Наталија Вуликић, информатичар и мр Тијана Станковић Пештерац, помоћник директора, виши кустос – археолог.

Повезани чланци