Водич на знаковном језику у Музеју Војводине

Музеј за све - по први пут три партнерска музеја – Спомен-збирка Павла Бељанског, Галерија Матице српске и Музеј Војводине у својој понуди имају јединствени водич на знаковном језику са циљем да се сазнања о прошлости, култури и уметности приближе особама са оштећењем слуха.

Ова апликација чини нашу поставку у потпуности оспособљену за прихватање глувих и наглувих особа уз најзанимљивије музејске приче, објашњене на знаковном језику.

У сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца на знаковни језик из Новог Сада, под финансијским покровитељством Фондације Нови Сад 2021 новосадски музеји чине још један корак ка приступачности за све.

Очекујемо Вас!

Промоцијa интерактивне апликације - водича на знаковном језику

Поводом обележавања Међународног дана особа с инвалидитетом (3. децембар), у четвртак, 5. децембра 2019. године, одржана је промоција интерактивне апликације на знаковном језику, која је реализована у оквиру пројекта „Музеј за све“ намењеног особама с оштећењем слуха, у сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик.

O пројекту „Музеј за све“ говориле су мр Милана Квас управница Спомен-збирке Павла Бељанског, др Снежана Мишић, програмски директор Галерије Матице српске и мр Лидија Мустеданагић заменик директора Музеја Војводине.

О самој апликацији говорила је Милица Орловић Чобанов аутор и руководилац пројекта, а о њеној примени у музејима – Јелена Огњановић из Галерије Матице српске и Слађана Велендечић из Музеја Војводине.

Циљ реализовања апликације био је да се визуелно и графички уједначеним водичем на знаковном језику уједине новосадски музеји – Спомен-збирка Павла Бељанског, Музеј Војводине и Галерија Матице српскe, како би се њихови изложбени простори у потпуности оспособили за прихватање глувих и наглувих особа.

Пројекат се реализује захваљујући подршци Фондације „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“.

Бесплатан улаз у Музеј присаједињења

Обавештавамо Вас да ће изложба Музеја Војводине „Од сна до јаве“ постављена у Музеју присаједињења (Дунавска 35, бочни узлаз) у понедељак, 25. новембра бити отворена за посетиоце од 10 до 18 сати.

Поводом 101 годишњице од присаједињења Војводине Краљевини Србији улаз на изложбу ће бити бесплатан.

Бесплатан улаз поводом Дана Музеја

У суботу 26. октобра 2019. године навршава се 172 године од како Музеј Војводине ради на прикупљању, обради, заштити, едукацији и презентацији културног наслеђа. Тим поводом свим својим посетиоцима омогућујемо слободан улаз на изложбе у Дунавској 35 и Дунавској 37.

Свечано отворена Археолошка конференција „Од Дунава до Волге“

У понедељак, 7. октобра 2019. године у 10 сати, свечано је отворена Археолошка конференција „Од Дунава до Волге: интеракције и трансформације култура у 1. миленијуму н.е.“.

Конференција траје од 7. до 14 октобра 2019. године, а учествују 44 стручњака из више институције са 35 реферата.

Организатор конференције је Музеј Војводине, Музеј Државни Ермитаж из Санкт Петербурга и Институт археологије Руске Академије Наука из Москве.

Сарадња Музеја Војводине са Филозофским факултетом у Новом Саду

Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду и Музеј Војводине сколопили су споразум о сарадњи у петак, 27. 9. 2019. године. У име Филозофског факултета, споразум је потписала декан проф. др Ивана Живанчевић Секеруш, а у име Музеја Војводине директор др Драго Његован.

Споразумом је предвиђена богата и свестрана сарадња између две институције –договараће се о заједничкој реализацији манифестација, заштити историјске и уметничке баштине, музеологије и другим областима од заједничког интереса. Планирано је да се сарадња реализује у организацији и одржавању заједничких изложби, као и у размени изложби; сарадњи у научно-истраживачкој сфери, размени информација у области културе, музеологије и заштите културне баштине, у организацији и одржавању конференција и семинара из области које проучавају Факултет и Музеј.

Део сталне поставке затворен због радова

Обавештавамо Вас да ће од 25. септембра до 3. октобра 2019. изложбени простор Музеја Војводине у Дунавској 37 бити затворен због унутрашњих радова.

У наведеном термину посетиоци, у овом простору, неће моћи да посете изложбе Музеја Војводине и Музеја савремене уметности Војводине.

Повезани чланци