Преминуо велики уметник и дародавац Музеја Војводине − Роберт Хамерштил

Примили смо тужну вест да је преминуо велики пријатељ и дародавац Музеја Војводине − уметник Роберт Хамерштил (Robert Hammerstiel). Роберт Хамерштил рођен је 1933. године у Вршцу, а живео је и стварао у Терницу, у Аустрији, где је и преминуо у 87. години. Године Хамерштиловог срећног детињства у Банату прекинуте су Другим светским ратом. Отац Антон је, као Немац по националности, био мобилисан у редове Вермахта, док су он, мајка Тереза (иначе, јеврејског порекла) и брат Алфред, интернирани у логоре за фолксдојчере, да би 1947. године успели да побегну у Мађарску, а потом пређу у Аустрију. Трауматични догађаји из ратних и поратних година, али и сећања на војвођанска пространства и родни град, постаће му својеврсна уметничка опсесија и неисцрпна инспирација. Његову ликовну поетику карактерише сведена, плошна форма и експресиван колорит снажног психолошког набоја. Проживљена искуства, снове и визије, Хамерштил је ликовним средствима транспоновао у аутентична уметничка дела, која представљају својеврсно сведочанство о страхотама рата и људским судбинама, патњама и надањима. Истовремено, она носе и универзалну тежњу за мирењем, хуманијим светом и међуљудском толеранцијом.

Пролазници, 2005, уље на платну, 70 х 100 цм, инв. бр. Л 714

Роберт Хамерштил један је од најзначајнијих савремених аустријских сликара, а од 60-их година ХХ века излагао је у бројним музејима и галеријама у Европи, Америци, Јапану и на Средњем Истоку. Имао је велики број самосталних изложби и добитник је преко двадесет престижних иностраних награда и признања. Родном граду поклонио је своја дела, која су изложена у Музеју Роберта Хамерштила у селу Гудурици, у кући његове мајке. Од 2006. године почасни је члан Војвођанске академије наука и уметности, а од 2010. и почасни грађанин града Вршца. Од прве изложбе у Музеју Војводине, приређене 2005. године, Хамерштил је у више наврата излагао и поклањао своја дела Музеју, од којих је формиран легат од преко 100 слика, графика и цртежа, који се чува у оквиру Ликовне збирке Музеја Војводине.

Александра Стефанов, виши кустос − историчар уметности

Корени, 2005, уље на платну, 70 х 100 цм, инв. бр. Л 709

Шта је живот, шта је време? 2004.

Уље на платну, 100 х 120 цм

Инв. бр. Л 687

Из Циклуса Вршачки корени, 2005.

Уље на платну, 70 х 100 цм

Инв. бр. Л 702

За Золтана Кодељија, 2005.

Бојени дрворез на папиру, 70 x 50 цм

Инв. бр. Л 743