Вантуза – купица од стакла - Музеј Војводине

Вантуза – купица од стакла

08.12.2022. | Година стакла 2022

Употреба инструмената од стакла у медицини, нарочито у хирургији има веома дугу традицију.

Посебно су занимљиве вантузе (фр. ventouse), купице, односно мале чаше од провидног ватросталног стакла, које су се загревале и стављале на оболело место. Вакумом се крв привлачила у поткожно ткиво. Пуштање крви, био је један од најчешћих видова лечења разних болести тог времена. „Суве“ купице, су се користиле без засецање коже. Познате су и „крваве“ купице које су се примењивале у комбинацији са металним ножићем-скарификатором.

Ова купица од стакла са завртњем и цев користиле су се током 19. века. Стаклена цев се на једном крају шири, а да би се спречило ломљење обложена је гумом.

Лечење вантузама се и данас примењује, а оне се поред стакла израђују и од других материјала.

Прочитајте још

Ukidanje pečata