Изложбом портрета обележава се Дан примирја у Првом светском рату

09.11.2022. | Вести

На дан када је пре 104 године српска војска ослободила Нови Сад (8. 11. 1918) и у оквиру обележавања надолазећих празника Дана примирја у Првом светском рату (11. 11. 1918) и присаједињења Војводине Србији (25. 11. 1918), отворена је изложба Музеја Војводине Портрети знаменитих личности из доба присаједињења Војводине Краљевини Србији 1918. у Историјском архиву Града Новог Сада.

Мр Тијана Станковић Пештерац, директор Музеја Војводине и мср Петар Ђурђев, директор Историјског архива Града Новог Сада говорили су о славним новембарским  данима и знаменитим личностима које су обележиле један од најзначајнијих догађаја у историји Града и Војводине уопште.

Истакавши добар пример сарадње Музеја Војводине и Историјског архива Града Новог Сада на заштити повереног културног добра и њеног представљања јавности, изложбу је отворио мср Далибор Рожић, члан Градског већа за културу, док је кроз стручно вођење изложбу представио публици њен аутор Зоран Вељановић, архивски саветник и кустос – историчар.

Портрети знаменитих личности се могу видети у изложбеној сали Историјског архива Града Новог Сада од 8. до 16. 11. 2022. године. У том периоду публика ће бити у прилици да погледа 24 портрета личности из доба присаједињења Војводине Краљевини Србији 1918. из Збирке Музеја присаједињења 1918. Ова јединствена збирка садржи, поред осталог, и портрете седам жена посланица на Великој народној скупштини Срба, Буњеваца и осталих Словена у Новом Саду (25. 11. 1918).