Ко се дима не надими, тај се у неолиту не наједе

25.06.2018. | Вести

У сенци рушевина средњовековне цркве Арача, између Новог Бечеја и Новог Милошева, одржана је у суботу, 23. јуна манифестација под називом „Средњовековни пикник“. Овом догађају је, на позив организатора и Туристичке организације Нови Бечеј, присуствовала и археолошка екипа каснонеолитског локалитета Борђош из Музеја Војводине. Ни овог пута није изостала подршка иностраног партнера из Кила из Немачке са којима Музеј сарађује пуних пет година. Ово је била идеална прилика за извођење архео-гастрономског експеримента. Са једне стране смо желели да испробамо реплике каснонеолитских посуда са Борђоша, а са друге стране да испробамо неколико рецепата јела, за које претпостављамо да су становници овог насеља конзумирали пре 7.000 година. Све ово не би било могуће да нисмо имали намирнице из тог периода. Музеј Војводине је једина институција у земљи чију башту красе ратарске културе, дивље воће и ароматичне биљке које су наши преци узгајали и користили у праисторији. Овог пута смо нагласак ставили на једну житарицу коју су узгајале све праисторијске културе на овим просторима — јечам. Од свеже самлевеног јечма на жрвњу правили смо кугле са дивљом јабуком, трњином, лешником, шипком и медом, потом јечмене земичке са чичком, тимијаном, млеком, машћу и јајима, а правили смо и јечмену погачу са сиром. Осим тога, пекли смо и „ланене залогаје“ са јечмом. Трпезу на Арачи смо допунили са две врсте варива, сочивом и уровом. Посетиоци ове манифестације могли су да се засладе са последњим шумским јагодама из Археоботаничке баште. Долазак лета наговестили су први плодови купине и купине оструге. Експеримент је био успешан. Неолитска кухиња не мора да буде безукусна. Томе могу да посведоче посетиоци ове лепе манифестације.

Фотографије: Фин Вилкес и Александар Медовић