Projekcija filma Poslednja avantura Kaktus Bate i stručno vođenje kroz izložbu Heroji nekad i sad - NE PROPUSTITE! - Музеј Војводине

Projekcija filma Poslednja avantura Kaktus Bate i stručno vođenje kroz izložbu Heroji nekad i sad – NE PROPUSTITE!

04.02.2022. | Događaji

Petak 18. februara, 17.30 sati, Muzej Vojvodine (Dunavska 37)

Dokumentarno-igrani film Đorđa Markovića Poslednja avantura Kaktus Bate (2018) biće prikazan u petak 18. februara, u kino sali Muzeja Vojvodine (Dunavska 37) kao prateći program izložbe „Heroji nekad i sad”. Stručno vođenje kroz izložbu kustoskinje Dragane Garić Jovičić je zakazano za 17.30, a projekcija filma za 18 časova.

Sinopsis filma: Aleksandar Zograf, proslavljeni strip-crtač, otkriva neobičan strip iz perioda Drugog svetskog rata. Glavni junak tog stripa je Kaktus Bata – mali kaktus zarobljen u svojoj saksiji. Zaintrigiran, Zograf kreće da istražuje život tvorca Kaktus Bate – malo poznatog umetnika, Veljka Kockara. On ubrzo otkriva da je Kockar bio uhapšen neposredno nakon oslobođenja Beograda 1944. godine. Otpužen je da je bio agent Gestapa i potom pogubljen. Zografova istraga, međutim, otkriva daleko složeniju priču: Kockarov identitet i umetnička dela su bili ukradeni, moguće da je bio u ljubavnoj vezi sa devojkom izvesnog gerilca i da je crtao antikomunističku propagandu za naciste…

Poslednja avantura Kaktus Bate se prvenstveno bavi stripom, ali i sudbinom umetnika, strip autora. Kaktus Bata je prvi karakter, ne samo na našim prostorima, već u čitavoj istočnoj Evropi, koji je bio baziran na estetici Volta Diznija . „Kaktus Bata je nastao otprilike sa početkom Drugog svetskog rata, tako da se čini da je malo više zabrinut”, objašnjava reditelj Đorđe Marković.

Čuveni strip autor iz Pančeva, Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf, često obilazi buvljake gde pronalazi stare časopise, razglednice, fotografije i druge inspirativne, a odbačene predmete . Tako je pronašao i strip o Kaktus Bati i krenuo u detektivsku avanturu otkrivanja identiteta njegovog autora Veljka Kockara, kome se u Drugom svetskom ratu gubi svaki trag. Tokom te sedmogodišnje potrage nastajalo je i ovo idejno i tehnički sjajno filmsko ostvarenje.

U zvaničnoj prezentaciji filma navedeno je sledeće: „Ovaj film donosi priču o ljudima. Premda otkrivamo činjenice i saznajemo o istinitim događajima, svrhu ovog filma ipak predstavljaju sama priča i likovi, a ne informacije koje ova priča prenosi. Pristup je human i otvoren, usredsređen na pojedince, pa čak i onda kada se bavi vivisekcijom društva. Korišćeni su različti arhivski materijali, intervjui, kao i igrani i animirani elementi. Iako se ovde radi o upotrebi raznoraznih filmskih tehnika, film zadržava čist i razaznatljiv stil.“

Po scenariju Vladimira Simića film je režirao Đorđe Marković. Film su producirali Ivana Antić i sam Đorđe Marković, a koproducent je Siniša Jurišić. Direktor fotografije je Kosta Glušica, a montažer je Davor Bosankić. Autori muzike su Nenad Marić (Kralj Čačka) i Marko Marić. Za scenografiju je bio zadužen Dušan Radojičić, dok su kostimografkinje Biljana Grgur i Snežana Veljković. Dizajn zvuka je delo Aleksandra Protića. Supervizor specijalnih efekata je Nebojša Rogić. Direktor ovog filma je Uroš Stanković. Film je srpsko-hrvatska koprodukcija i traje 65 minuta. Engleski naslov filma glasi Who Frammed Kaktus Kid?. Producent filma je beogradska kuća Tuna Fish Studio, a Filmski centar Srbije je podržao nastanak ostvarenja.

Na pitanje šta je poruka ovog filma reditelj je odgovorio: „Istina je tu negde, samo je treba malo potražiti”.

Dragana Garić Jovičić

Ukidanje pečata