“Dan Dužijance 2017” u Subotici

17.08.2017. | Vesti

U Subotici je 15.08.2017. godine održan “Dan Dužijance” koji Bunjevci u Srbiji proslavljaju kao jedan od svojih nacionalnih praznika, a njegovom svečanom obeležavanju prisustvovali su v.d. direktora Muzeja Vojvodine dr Drago Njegovan, mr Katarina Radisavljević i Tatjana Bugarski. U svečanoj povorci koja je organizovana u centru grada, a potom i u velikom kolu, učestvovali su predstavnici više društava koja se bave negovanjem bunjevačkog folklora. Svečanoj akademiji u Velikoj većnici Gradske kuće prisustvovali su brojni gosti, uključujući predstavnike pokrajinskih i gradskih institucija, kao i članove više nacionalnih saveta.  Na svečanosti je prikazano bogatstvo bunjevačkog folklora, u čijem centru je simbolika Dužijance, običaja kojim se proslavlja završetak žetve. Predsednici Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine, dr Suzani Kujundžić Ostojić, bandaš i bandašica su predali simbole uspešno završene žetve – žetveni venac i hleb od brašna novog žita.