Gostovanje izložbe „Ja nosim vas, vi nosite mene“ u Etnografskom muzeju u Beogradu

08.06.2022. | Izložbe

U Etnografskom muzeju u Beogradu priprema se gostovanje izložbe Muzeja Vojvodine, pod nazivom: „Ja nosim vas, vi nosite mene: obuća iz Etnološke zbirke Muzeja Vojvodine“. Izložba će biti otvorena u četvrtak, 9. juna u 13 časova. Za realizaciju ove izložbe, autorski tim etnologa Muzeja Vojvodine u sastavu: Katarina Radisavljević, Tatjana Bugarski, Aleksandar Petijević i Aleksandar Antunović, nagrađen je prošle godine priznanjem „Mihailo Valtrović“ koje dodeljuje Muzejsko društvo Srbije.

Na izložbi je predstavljena obuća kao polazna osnova za priču o različitim kulturnim uticajima u prošlosti, estetici, modi, načinima proizvodnje, kao i identitetskim i komunikacijskim aspektima različitih vrsta obuće. Predmeti iz ove zbirke potiču uglavnom sa kraja 19. i iz 20. veka. Među njima ima primeraka arhaičnih formi obuće, koje pripadaju evropskom i azijskom kulturnom nasleđu, ali i onih koji upućuju na to da su strani uticaji konstantno pristizali sa Istoka i Zapada i ogledali se u usvajanju novih vrsta obuće i načina njihove izrade i ukrašavanja. Kao karakteristični delovi nošnje, predstavljeni su obojci, čarape, kao i načini njihovog nošenja u prošlosti. Poseban deo izložbe posvećen je obućarskim zanatima i izradi različitih vrsta obuće.