Istorija Banata – studije o specifičnostima jedne pogranične regije

12.11.2015. | Događaji

U četvrtak 12. novembra 2015.godine u 12 časova, u Dunavskoj 35, održaće se promocija knjige “Istorija Banata”.

Banat je regija u kojoj su se odvijala najplodnijia prožimanja rumunske i evropske tradicije, jezika lokalnih i susednih kultura, pravoslavne i rimokatoličke religije. To je regija koja je prihvatila, i ponekad se ponosila hrišćansko-jevrejskim i hrišćansko-muslimanskim odnosima. Ovo je mesto susretanja Vizantije i Centralne Evrope, neponovljiva geografija, različita, otvorena prema svetu, s vremena na vreme sposobna da postane infrastruktura jedne fascinantne istorije. Socijalno, ekonomski, politički, Banat je predstavljao prostor za eksperimentisanje, socijalno-liberalnih inicijativa, humanističkih aspiracija i želje za materijalnim blagostanjem. Ponekad, ova mesta su bila mesta onih pojedinaca i zajednica koji su odbili da robuju autoritarnim ili totalitarnim režimima. Zbog ovih i drugih razloga, Banat ima svoje specifičnosti. Poznavanje i prizivanje istorijske stvarnosti direktno je povezano sa budućim ostvarenjima. Bez obzira kakvu kulturnu perspektivu imamo, ne možemo ignorisati zapažanje da jedno društvo ima budućnost, dokle god ima prošlost na koju se može pozvati.

VIKTOR NOJMAN