Istorija fudbalskih kopački

26.06.2020. | Budi odgovoran prema duhu i telu

Fudbal je nastao kao sportska igra iz različitih aktivnosti loptom, koje su se tokom vremena izdvajale i razvijale u posebne sportove. Koreni ovog sporta se nalaze u negovanim igrama loptom u drevnoj Kini “Ču ki“, antičkoj Grčkoj “Episkiros“, Rimu “Harpastum“, kao i u raznim igrama koje su se igrale po gradskim ulicama srednjovekovnih gradova i livadama izvan gradskih zidina. Obeležja modernog sporta fudbal dobija donošenjem prvih zvaničnih pravila u Engleskoj 1863. godine.

Pre nego što je postao moderan sport fudbal je predstavljao zanimaciju ili hobi. Kao rekreativni sport bez zvaničnog propisa, formalnosti ili organizacije, izazivao je velike žrtve i povrede tokom igre. Istorijski izvori iz 1525. godine, ukazuju na pojavu prvih kopački. Naime, da bi se zaštitio od povreda tokom igre, kralj Henri VIII Tjudor naručio je prvi par čizama za fudbal čiji su kramponi bili izrađeni od eksera. Ono što je tada bilo iznenađujuće, je da kralj troši svoje slobodno vreme na sport koji je pomalo bio grub i nedžentlmenski. Kopačke za kralja je kreirao obućar Kornelije Džonson po ceni od 4 šilinga. Tadašnje kopačke su bile napravljene od kože, ručno prošivene sa strane.

Kako je u narednih 300 godina popularnost ove igre veoma porasla, i sve veći broj zaposlenih radnika se interesovao i priključivao ovoj igri – fudbalske kopačke su ustvari bile kožne radničke cipele (duboke) sa dugim pertlama. Da bi kao igrači bili u prednosti, te radničke cipele su kasnije malo izmenjene i imale male krampone koji su podsećali na eksere, i time obezbeđivali bolje trenje na podlozi, a istovremeno su davali upozorenje potivničkom igraču koji je hteo da preotme loptu.

Engleska Fudbalska Asocijacija godine 1863. uvodi pravilo koje je glasilo: „Nisu dozvoljeni sitni metalni kramponi, kao ni metalni đon na kopačkama“.

Kožni kramponi su se pojavili kasnih 1800-ih. Fudbalska Asocijacija je krampone kao obavezne uvela tek 1891. Pravilo je glasilo da svi kramponi moraju biti kreirani od kože i da ne budu veći od pola inča.

U Srbiji su se kopačke pojavile dvadesetih godina prošlog veka. Aksentije Lukić rodom iz Iriga, izrađivao je kopačke i cipele za tadašnje naše fudbalere iz najboljih klubova u zemlji. Rođen je 1909. godine,  nakon završene osnovne škole u Irigu odlazi u Beograd na obućarski zanat. Bio je veoma talentovan i vredan zanatlija, pa su čak mnoge mušterije iz Beograda od njega naručivale obuću. Lukić je nakon formiranja fudbalskog kluba Radnički iz Iriga 1938. godine napravio za sve igrače kopačke i poklonio klubu.

Igrači fudbalskog kluba Irig pre Drugog svetskog rata

Velika nepravda je zadesila Lukića nekoliko godina kasnije, jer je nemački industrijalac Adolf Dasler, gazda i osnivač čuvene sportske firme „Adidas“, dizajnirao i proizvodio kopačke po Lukićevom modelu, od kojeg on nije imao nikakve koristi. Sav kapital i slava je otišla nemačkim industrijalcima.

Slobodan Gužvica

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja

Accessibility Toolbar