Izložba „Ispit zrelosti“ u Beogradu

11.03.2020. | Vesti

Izložba Ispit zrelosti otvorena je 10. marta 2020. godine u 19 časova u Pedagoškom muzeju u Beogradu.

Muzej Vojvodine kao čuvar tradicije poseduje bogat fond školskih i maturskih tabloa, koji su predstavljeni posetiocima. Izložba je nastajala polako u skladu sa istraživačkim dometima koji su otvarali bogate horizonte jednog minulog vremena. Ispit zrelosti, niži ili viši tečajni ispit, mala ili velika matura jesu nazivi koji oslikavaju isti ishod i događaj bitan u odrastanju svakog đaka. Momenat kada se ukršta detinjstvo sa zrelim dobom jeste i granica na kojoj se pripremamo za nove životne izbore. Kroz prikazane istorijske predmete, posetilac može sagledati vezu između dana i godina koji su daleko iza nas i dana u kojima trenutno delamo. Istorijski gledano, izložba prati hronološki period razvoja gimnazija na prostoru Vojvodine koje su i dalje aktuelne, od druge polovine 19. veka (kada se pojavljuju prvi ispiti zrelosti u srpskim gimnazijama) do 60-ih godina 20. veka (kada počinje novi način i pristup proslave mature prepoznatljiv i današnjim đacima). Kroz rekonstrukciju učionice sa kraja 19. i početka 20. veka, kroz istorijske zapise komisija sa polaganja ispita zrelosti, đačka svedočanstva i knjižice, školske izveštaje, kroz sačuvane maturske tabloe, nastavna sredstva, udžbenike, odeću koja oslikava određeni vremenski period, aktuelnu muziku i fotografske atelje publici je približena društveno-politička i vaspitno-obrazovna situacija jednog vremena. Preko navedenih predmeta pokušali definisana je pozicija gimnazija kako nekada, tako i danas u čiji društveni sistem su duboko ugrađene. Biti gimnazijalac i poneti epitet zrelog imalo je podjednaku težinu, koja nije vremenski ograničena i koja nam je omogućila da damo neke odgovore na uvek aktuelna i prisutna pitanja.

Izložbu je otvorio pomoćnik ministra kulture i informisanja Republike Srbije, gospodin dr Dejan Masliković, a autorke su Ljubica Otić, muzejski savetnik i Čarna Milinković, viši kustos.