Izložbom portreta obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu - Музеј Војводине

Izložbom portreta obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu

09.11.2022. | Vesti

Na dan kada je pre 104 godine srpska vojska oslobodila Novi Sad (8. 11. 1918) i u okviru obeležavanja nadolazećih praznika Dana primirja u Prvom svetskom ratu (11. 11. 1918) i prisajedinjenja Vojvodine Srbiji (25. 11. 1918), otvorena je izložba Muzeja Vojvodine Portreti znamenitih ličnosti iz doba prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji 1918. u Istorijskom arhivu Grada Novog Sada.

Mr Tijana Stanković Pešterac, direktor Muzeja Vojvodine i msr Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada govorili su o slavnim novembarskim  danima i znamenitim ličnostima koje su obeležile jedan od najznačajnijih događaja u istoriji Grada i Vojvodine uopšte.

Istakavši dobar primer saradnje Muzeja Vojvodine i Istorijskog arhiva Grada Novog Sada na zaštiti poverenog kulturnog dobra i njenog predstavljanja javnosti, izložbu je otvorio msr Dalibor Rožić, član Gradskog veća za kulturu, dok je kroz stručno vođenje izložbu predstavio publici njen autor Zoran Veljanović, arhivski savetnik i kustos – istoričar.

Portreti znamenitih ličnosti se mogu videti u izložbenoj sali Istorijskog arhiva Grada Novog Sada od 8. do 16. 11. 2022. godine. U tom periodu publika će biti u prilici da pogleda 24 portreta ličnosti iz doba prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji 1918. iz Zbirke Muzeja prisajedinjenja 1918. Ova jedinstvena zbirka sadrži, pored ostalog, i portrete sedam žena poslanica na Velikoj narodnoj skupštini Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Novom Sadu (25. 11. 1918).

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja