Još jedan laureat nagrade MDS „Mihailo Valtrović“ iz Muzeja Vojvodine - Музеј Војводине

Još jedan laureat nagrade MDS „Mihailo Valtrović“ iz Muzeja Vojvodine

15.07.2016. | Vesti

Naša koleginica u penziji Bratislava Idvorean –Stefanović, muzejski savetnik je dobitnik nagrade „Mihailo Valtrović“ za 2015. godinu. Nagrada za životno delo, koju dodeljuje Muzejsko društvo Srbije, dodeljuje se: „istaknutom pojedincu za ukupan doprinos unapređivanju i razvijanju muzejske delatnosti, odnosno muzeografije i muzeologije, kao i zaštiti muzejskih predmeta od izuzetnog umetničkog, istoriskog i kulturnog značaja“ (iz obrazloženja). Predlog za dodelu nagrade podnelo je Etnološko odeljenje Muzeja Vojvodine.

Bratislava Idvorean – Stefanović je kao dugogodišnji rukovodilac Zbirke zanata i domaće radinosti u Etnološkom odljenju Muzeja Vojvodine ostavila neizbrisiv trag u radu našeg muzeja. Iako je deo svoje karijere posvetila tradicionalnim zanatima, Branka je poslednjih decenija svoje muzeološke prakse usmerila ka proučavanju ženske tkačke radinosti u Vojvodini. Kao rezultat bavljenja ovom temom, kako kroz muzeološko proučavanje zbirki za domaću radinost u Muzeju Vojvodine, ali i ostalim ovdašnjim muzejima, tako i putem dugogodišnjih terenskih istraživanja na vojvođanskom selu nastalo je više izložbi, ali i dve značajne monografije-priručnika o tradicionalnom tkačkom umeću: Tehnika tkanja ćilima kod Srba u Vojvodini, Muzej Vojvodine, 2009. I Tkane strukture – prepletaji tkanja, na osnovu tekstilnih zbirki muzeja u Vojvodini, Muzej Vojvodine 2013. „ Na taj način su u ruke novih generacija etnologa stigli korisni priručnici sa tipologijom tkanih struktura registrovanih u tekstilnim zbirkama muzeja na teritoriji Vojvodine.“ (Iz Predloga za nagradu).

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja