Nagrada EU za projekat konzervacije i rehabilitacije Tvrđave Bač

16.05.2018. | Vesti

U Briselu, 15. maja 2018. godine objavljeni su dobitnici nagrade Evropske Unije za kulturno nasleđe (nagrada Evropa Nostre 2018), najuglednije evropske nagrade u ovoj oblasti. Evropska komisija Evropa Nostre, vodeće evropske mreže koja se bavi kulturnim nasleđem, među 29 laureata iz 17 zemalja nagradila je i projekat konzervacije i rehabilitacije Tvrđave Bač koji je osmislio i realizovao Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture iz Petrovaradina (autor dr Slavica Vujović). Muzej Vojvodine bio je jedan od partnera na ovom projektu, prvenstveno zahvaljujući zalaganju i angažmanu arheologa Nebojše Stanojeva, muzejskog savetnika koji je osmislio i realizovao stalnu postavku arheološkog materijala u donžon kuli u Baču.

Partneri na projektu bili su još i  Opština Bač, osnivač Fonda „Vekovi Bača“ (danas Muzejska jedinica „Vekovi Bača“ u sastavu NB „Vuk Karadžić“), Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu. Imajući u vidu ove, ali i druge partnere, institucije podrške i prijatalje, osmišljen je moto Nagrade „Ujedinjeni do nove vrednosti“.