Nastavak arheoloških istraživanja na Borđošu - Музеј Војводине

Nastavak arheoloških istraživanja na Borđošu

16.08.2017. | Vesti

Arheološka istraživanja lokaliteta Borđoš kod Novog Bečeja nastavljena su i u avgustu 2017. I ove godine, međunarodni srpsko-nemački tim, nastavio je da proučava ovo impozantno naselje iz mlađeg kamenog doba. Rad stručnjaka iz različitih oblasti doprinosi otkrivanju mnogih pojedinosti o životu ljudi koji su na ovom mestu živeli pre 7.000 godina, pa su ovoga puta sprovedena opsežna geomorfološka istraživanja koja su potvrdila kontinuitet života na ovom mestu, o čemu najbolje svedoči zamašan kulturni sloj debljine 2,9 m. Pored toga, pronađeni su ostaci jedne kuće koja nije pretrpela požar i obilje zanimljivih nalaza među kojima se ističe žrtvenik sa ukrasima svojstvenim potiskoj kulturi.

Pored stručnjaka Muzeja Vojvodine, deo tima činili su profesori i predavači sa kilskog Kristijan Albrehts univerziteta – dr Robert Hofman, dr Martin Furholt i dr Štefan Drajbrot, kao i studentkinja master studija sa Harvarda, Sara Martini.

Foto: Aleksandar Miškov i Danilo Gurjanov.

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja