Odeljenje starije i kulturne istorije

12.09.2013. | O Muzeju

Odeljenje je formirano odmah po osnivanju Vojvođanskog muzeja 1947. godine. Tokom razvoja Muzeja organizaciona struktura Istorijskog odeljenja više puta je menjana. Opšti istorijski odsek osnovan je 1949. godine, a kasnije se stvaraju: Odsek za pozorišnu umetnost (1952); Odsek za klasičnu istoriju sa numizmatikom i epigrafikom osnovan je 1953, a od 1969. godine nalazi se u okviru Arheološkog odeljenja; Odsek za primenjenu umetnost (1955); Odsek za istoriju fizičke kulture i sporta Vojvodine (1974). Osnivanjem Pozorišnog muzeja Vojvodine (1982), ugašen je Odsek za pozorišnu umetnost. Od 1992. godine, kada je došlo do integracije Vojvođanskog muzeja sa Istorijskim muzejem Vojvodine (1992), Istorijsko odeljenje podeljeno je na dva odseka: Odsek za stariju i kulturnu istoriju Vojvodine i Odsek za noviju istoriju.

Od formiranja do danas rad svih odseka Istorijskog odeljenja usmeren je na prikupljanje muzejskih eksponata i građe, obradu i inventarisanje prikupljenog materijala, prikupljanje i odabir eksponata i njihovo prezentovanje na tematskim izložbama kao i na pisanje tekstova za kataloge pojedinih izložbi i publikovanje stručne građe koju sadrže fondovi Istorijskog odeljenja.