Petar Lupa i dunavska avantura - Музеј Војводине

Petar Lupa i dunavska avantura

08.11.2016. | Događaji

U saradnji sa Srpskim institutom iz Budimpešte, u utorak, 8. novembra 2016. godine u 12 sati, Dunavska 35, održaće se promocija knjige “Petar Lupa i dunavska avantura” autorke Fedore Bikar.

O knjizi će govoriti Petar Lastić, direktor Srpskog instituta i urednik knjige Suzana Milovanović, muzejski savetnik – istoričar.

Knjiga je priređena povodom 100 godišnjice smrti Petra Lupe (1838 – 1904), jednog od najbogatijih veleposednika iz Pomaza kod Budimpešte i srpskog poslanika na Ugarskom saboru.

Dr Fedora Bikar je priredila Lupine tekstove iz peštanskog nedeljnika Napkelet (Istok) iz 1858. godine u kojima je, u nastavcima, opisao svoju avanturu plovidbe Dunavom od Beča do Crnog mora.

Putopisi i članci Petra Lupe verovatno su jedan od prvih turističkih opisa kod Srba, ali napisanih na mađarskom jeziku i u mađarskoj štampi.

Priređujući ove tekstove dr Fedora Bikar je dala i kraću biografiju Petra Lupe i istoriju porodice Lupa Mandić iz Pomaza.

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja