Predavanje “Zmaj Jova Jovanović – veliki pesnik, izdavač i novinar”

29.08.2018. | Predavanja

Profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu dr Vladimir Barović, održaće, u sredu, 29. avgusta, u 20 sati,  u Muzeju Vojvodine predavanje o ličnosti i delu Zmaj Jove Jovanovića kao našeg velikog novinara i izdavača. Čuveni srpski pesnik i stvaralac za decu u našoj javnosti manje je poznat kao novinar, pokretač i izdavač velikog broja listova i časopisa koji su ostavili dubok trag u istoriji našeg novinarstva. Zmaj Jova je bio dosledan borac za očuvanje prava srpskog naroda u Habzburškoj monarhiji, a njegovi tekstovi u humorističkim i dečjim listovima govorili su o političkim temama o kojima se u dnevnim listovima nije smelo pisati.

Jovan Jovanović Zmaj se novinarskim pozivom bavio skoro pola veka i to kao novinar, urednik, pokretač i izdavač niza listova za decu, zabavnika i almanaha, ali i ratnih hronika i ozbiljnih političkih novina. Veliki novinarski opus Jovana Jovanovića kreće se od 1862, kada godinu dana uređuje Javor, zatim izdaje čuveni Zmaj (1864–1871) i Žižu (1871–1873). U vreme srpsko-turskih ratova pokreće Ilustrovane ratne hronike (1877–1878), izdaje Starmali (1878–1889), a zatim i danas čuveni Neven (1880–1904), koji uređuje do smrti.