Primerak Politike sa vešću o ubistvu kralja Aleksandra – Marseljski atentat

16.05.2020. | Muzej za sve - Vodič za gluve osobe

U sklopu politike jačanja odnosa sa zapadnoevropskim zemljama, jugoslovenski kralj Aleksandar I Karađorđević krenuo je početkom oktobra 1934. u zvaničnu posetu Francuskoj. Iskrcao se 9. oktobra u Marselju, gde ga je dočekao francuski premijer Luj Bartu.

Ubrzo po iskrcavanju, pri ulasku u automobil, na kralja je izvršen atentat. U početku se činilo da njegova rana nije teška, ali je ubrzo kolabirao od unutrašnjeg krvarenja i preminuo istog dana. Ranjen je bio i premijer Bartu.

Atentat je izvršio pripadnik VMRO-a Vladimir Černozemski, a organizator je bila grupa pripadnika ustaškog pokreta, pripremana u logoru Janka Pusta u Hortijevoj Mađarskoj, zemlji koja je zbog svoje iredentističke politike bila u izuzetno lošim odnosima sa svim zemljama koje su se izdvojile iz sastava Ugarske, posebno sa Jugoslavijom. Iza atentata stajale su fašističke sile, naročito Italija, koja je takođe imala teritorijalne pretenzije prema Jugoslaviji.