Prof. dr Bernhard Henzel (24. 5. 1937 – 1. 4. 2017)

06.04.2017. | Vesti

Sa žaljenjem obaveštavamo javnost, kolege i prijatelje da je početkom aprila preminuo prof. dr Bernhard Henzel, nemački arheolog svetskog glasa. Profesor Henzel ostavio je dubok trag u srpskoj arheologiji. Veliki filantrop i izuzetan stručnjak za bronzano doba u jugoistočnoj Evropi ostaće upamćen i po jednom od najvećih arheoloških projekata u nekadašnjoj Jugoslaviji — istraživanju utvrđenog naselja iz bronzanog i gvozdenog doba Feudvar kod Mošorina. Projekat su zajednički organizovali Vojvođanski muzej (danas Muzej Vojvodine) i Institut za praistoriju i ranu istoriju Slobodnog univerziteta u Berlinu. Istraživanja su osmislili i realizovali prof. dr Bernhard Henzel i dr Predrag Medović. Projekat, započet 1986. godine, finasirala je Nemačka istraživačka fondacija. Arheološka istraživanja Feudvara zamrznuta su početkom rata u bivšoj Jugosalviji – 1991. godine. Nažalost, ona do danas nisu nastavljena. O značaju projekta govori veliki broj objavljenih monografija i stručnih radova (http://www.vfg.uni-wuerzburg.de/forschung/projekte/feudvar_bei_bei_mosorin_serbien/).