Saradnja Muzeja Vojvodine i Sektora za kulturu i umetnost Federalne vlade Donje Austrije

06.09.2021. | Vesti

U nedelju, 5. septembra 2021. godine, Muzej Vojvodine posetila je mr Katka Krejcova, predstavnica za kulturu Vlade Donje Austrije. Ovaj sastanak bio je kruna prethodnih dogovora i planova za realizaciju zajedničke izložbe. Naime, Donja Austrija sledeće, 2022. godine, proslavlja stogodišnjicu sticanja svog federalnog statusa u okviru Republike Austrije. Tim povodom, Sektor za kulturu i umetnost Donje Austrije priprema izložbu „Sto predmeta-sto godina“, za januar sledeće godine.

Tokom sledeće godine, inspirisani pomenutom izložbom, kustosi Muzeja Vojvodine i Donje austrije će raditi na realizaciji zajedničke izložbe. Prema postignutom dogovoru, na zajedničkoj izložbi, čije je otvaranje planirano za 26. oktobar 2022. godine, biće predstavljeno deset (od sto) najreprezentativnijih predmeta iz muzejskih zbirki Donje Austrije. Kustosi Muzeja Vojvodine (mr Katarina Radisavljević, rukovodilac Odeljenja etnologije, dr Tatjana Bugarski, viši kustos – etnolog i Aleksandar Petijević, muzejski savetnik – etnolog) će zatim odgovoriti na izazov sa deset muzejskih predmeta iz naših zbirki. Cilj je oslikati interkulturne veze dva regiona, ali i ukazati na lokalne specifičnosti i načine prilagođavanja evropskih kulturnih obrazaca regionalnoj kulturi. Na ovaj način publika će biti u mogućnosti da posmatra promene obrazaca, s obzirom na društvene, istorijske, kulturne i etničke specifičnosti dve regije.

Mr Katarina Radisavljević