Saradnja Muzeja Vojvodine sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Rusina

08.10.2021. | Vesti

U subotu, 2. oktobra 2021. godine, Muzej Vojvodine je posetila grupa srednjoškolaca koji učestvuju u projektu „Priče izvanredno svakodnevnih stvari“ Zavoda za kulturu vojvođanskih Rusina, sa mentorom, profesorkom Jasminom Šovljanski. Koordinator projekta, dr Tatjana Bugarski, učenicima je približila etnološke zbirke Muzeja Vojvodine i njihove veze sa nematerijalnim nasleđem. Cilj projekta je da se mlađoj populaciji približi istorijsko i etnološko nasleđe kako bi saznali nešto više o identitetu rusinske zajednice u Vojvodini. Planirano je da se srednjoškolci kroz ovaj projekat direktno uključe u prezentaciju artefakata iz rusinskih istorijsko-etnoloških zbirki u Ruskom Krsturu i Đurđevu. Posle prezentacije kustosa Muzeja Vojvodine, učenici sa mentorima sastavljaju sinopsis na izabranu temu, odnosno artefakt o kom će snimiti video-materijal koji će biti plasiran na različitim platformama (internet stranicama, zvaničnim fejsbuk i instagram stranicama).

U okviru ovog projekta, zbirku „Ruska odloga“ u Đurđevu učenicima je predstavila Ljubica Otić, muzejski savetnik istoričar, a Tatjana Bugarski je održala virtuelno vođenje kroz zbirku u Ruskom Krsturu.