Konferencija za štampu povodom otvaranja izložbe „Tamo gde seoba završava…”

26.01.2022. | Vesti

Danas su u Gradskoj kući predstavljene izložbe Muzeja Vojvodine i Muzeja Grada Novog Sada kojima se otvara programski luk Seobe. Na konferenciji za novinare govorili su Nemanja Milenković, direktor Fondacije Novi Sad – Evropska prestonica kulture, mr Tijana Stanković Pešterac, direktorka i autorka izložbe Tamo gde seoba završava – od rimske Panonije do današnje Vojvodine, kao i Vesna Iković, direktorka Muzeja Grada Novog Sada.

Gospođa Stanković Pešterac predstavila je sadržaj izložbe kojom Muzej Vojvodine prikazuje svoje najvrednije eksponate – tri pozlaćena rimska šlema iz 4. veka nove ere. Ova izložba je interdisciplinarni iskorak u interpretaciji i prezentaciji kulturnog nasleđa, budući da predviđa korišćenje različitih vidova umetnosti – izvođačka, vizuelna, primenjena, performans, posedujući pri tom utemeljenu stručno-naučnu osnovu (muzeologija, arheologija, pedagogija, konzervacija, lingvistika, IKT).

Deo izložbe činiće monodrama Krv i blato, rediteljska adaptacija priča Dizonov put Zorana Subotičkog i Krv i blato Radoslava Milenkovića, u režiji Radoslava Milenkovića, kao i filmski esej Tragovi seoba. Za potebe izložbe komponovana je i muzika, koju potpisuje harfistkinja Sofija Sibinović – Harp Lady. Kreirana je takođe aplikacija eIzložbe, koja posetiocima omogućava da izložbu „posete” sa bilo koje lokacije, čime se njena globalna vidljivost značajno uvećavava.

Za posetioce će izložba biti otvorena od 1. febrauara 2022. Ovog dana će ulaz u Muzej biti besplatan.

Foto: EPKNS, V. Veličković