Viki-seminar za predstavnike muzeja u Vojvodini

17.04.2018. | Događaji

Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Muzej Vojvodine i Vikimedija Srbije organizuju dvodnevni seminar o primeni viki projekata u predstavljanju kulturno-istorijskog nasleđa na internetu. Seminar će se održati 17. i 18. aprila u Muzeju Vojvodine, Dunavska 35 i namenjen je predstavnicima 15 vojvođanskih muzeja.

Cilj seminara je predstavljanje mogućnosti korišćenja viki projekata u poboljšanju vidljivosti muzeja i njihovih kolekcija na najvećoj svetskoj enciklopediji – Vikipediji, kao i osposobljavanje zaposlenih u muzejima za doprinos predstavljanju kulturnih dobara na internetu, ali i podrška digitalizaciji kulturne baštine.

Vikimedija Srbije, kao zvanični ogranak Zadužbine Vikimedija, u Srbiji sprovodi globalni program GLAM (Galeries, Libraries, Archives, Museums), sa ciljem ostvarivanja dvosmerne saradnje u kreiranju i unapređenju dostupnosti riznice kulturnog i istorijskog nasleđa naše zemlje na internetu. U skladu sa politikom očuvanja kulturne baštine, Ministarstvo kulture i informisanja pružilo je punu podršku razvoju GLAM programa u našoj zemlji i zajedničkim naporima će se u narednom periodu raditi na uspostavljanju stabilne i dugoročne saradnje institucija kulture i Vikimedije Srbije, u cilju predstavljanja kolekcija i ustanova na Vikipediji i drugim viki projektima.

Prvi dan seminara predviđen je za prezentacije o širokim mogućnostima primene viki projekata u kulturi, kao i o slobodnim licencama i autorskim pravima, dok su za drugi dan planirane praktične radionice uređivanja Vikipedije i Vikimedijine ostave.

Strateški partner organizacije seminara u Muzeju Vojvodine je kompanija Positive.

Program:

Dan 1
•    Uvodna reč, Ministarstvo kulture; Muzej Vojvodine 10:00 — 10:10
•    Vikipedija i Vikimedija    Nebojša Ratković, Vikimedija Srbije 10:10 — 10:30
•    Program: GLAM, (Ustanove kulture na Vikipediji), Ivana Guslarević, Vikimedija Srbije 10:30 — 11:15
•    Pauza — osveženje    –    11:15 — 11:45
•    Slobodne licence na Vikipediji    Ivana Guslarević, Vikimedija Srbije 11:45 — 12:15
•    Uspešne priče: Narodni muzej Zrenjanin, Jelena Gvozdenac Martinov, VD direktora Narodnog muzeja Zrenjanin 12:15 — 12:30
•    Zaključak, Vikimedija Srbije, 12:30 – 13:00

Dan 2
•    Obuka uređivanja Vikipedije i Vikimedijine ostave, Vikimedija Srbije, 10:00 – 11:00
•    Praktična radionica uređivanja Vikipedije i Vikimedijine ostave, Vikimedija Srbije, 11:00 — 12:00