Vodič kroz stalne postavke Muzeja Vojvodine - Музеј Војводине

Vodič kroz stalne postavke Muzeja Vojvodine

09.04.2020. | Ostani kod kuće i nauči nešto novo

Muzej Vojvodine je jedna od nastarijih i najkompleksnijih – po svom uređenju – ustanova kulture u Vojvodini, a po svojoj veličini druga po redu muzejska ustanova u Srbiji. S obzirom na broj odeljenja i oblasti koje pokriva, kao i na broj depandanasa, te na broj muzealija ukupno, Muzej Vojvodine se može pohvaliti – što negde logično i sledi – isto tako velikim brojem stalnih postavki. Dve se nalaze u glavnoj zgradi u Dunavskoj 35, a to su najveća stalna postavka koja dočarava postojanje tragova čoveka unazad 8.000 godina u prošlost, pa sve do kraja 19. veka, upošljavajući brojne narative iz arheologije, istorije, istorije umetnosti i etnologije, kako bi se u ovom dugačkom vremenskom rasponu uobličila slika civilizacijskih i društvenih stremljenja brojnih naroda na tlu Vojvodine, a druga je postavka Muzeja prisajedinjenja, koja opisuje istorijske tokove i događaje vezane za formiranje Srbije na kraju Prvog svetskog rata, kada su joj se priklonile i ključne vojvođanske oblasti – Srem, Banat i Bačka. Treća stalna postavka govori o Prvom i Drugom svetskom ratu u zgradi u Dunavskoj 37, na daleko manjoj površini o Prvom sv. ratu, dok je Drugi sv. rat prikazan podrobnije i predstavlja ostatak daleko veće celine koja je obuhvatala početak 20. veka kao i međuratni period. Četvrta stalna postavka je spoj istorije umetnosti i istorije poljoprivrede i nalazi se u različitim objektima (Velikom zamku i Paviljonima) Muzejskog kompleksa u Kulpinu, koji je od Novog Sada udaljen oko 25 km vazdušnom linijom. Peta stalna postavka je najmanja, ali ne i najneznatnija, jer je smeštena u originalne kuće koje svojom prvobitnom namenom, rasporedom, kao i stalnom izložbom etnoloških muzealija, te nešto manjim brojem istorijskih predmeta, govori o doseljenicima – kolonistima iz Bosne i Hercegovine, nakon okončanja Drugog svetskog rata, a nalazi se u Etno-parku Bački Jarak, udaljenom svega 12 km od Novog Sada. U planu je dopuna i modernizacija postavke u Hemptovoj kući koja predstavlja sastavni deo još jednog depandansa Muzeja Vojvodine – Pasterovog zavoda sa svojom zbirkom iz istorije medicine, i ona će se naći u sledećem izdanju Vodiča kroz stalne postavke Muzeja Vojvodine.

Vodič koji je pred vama u ovom jednostavnom PDF formatu, na 57 strana, daje kraće preglede daleko dužih priča koje stalne postavke Muzeja Vojvodine u sebi sadrže. Nadamo se da će u štampanom obliku, u nekoj skorijoj budućnosti, pomoći svim zainteresovanim posetiocima da se snađu u prostorima i da uz pomoć tlocrta, fotografija i teksta, dobiju podsticaj šta prvo žele da vide i šta je ono – u najkraćim crtama – što se na postavkama može upoznati i doživeti, a ujedno će predstavljati i dragocen suvenir sa svojevrsnog putovanja kroz prošlost. Autori su dr Drago Njegovan, mr Tijana Stanković Pešterac i mr Lidija Mustedanagić.

Vodič možete preuzeti na srpskom OVDE i na engleskom OVDE.

Lidija Mustedanagić, muzejska savetnica

Ukidanje pečata