Лаза Костић – велики песник, визионар и журналиста

21.02.2018. | Предавања

У среду 21. фебруара 2018. године, 19 сати, Музеј Војводине (Дунавска 37), биће одржано предавање “Лаза Костић – велики песник, визионар и журналиста”.

Предавач је др Владимир Баровић, професор на Филозофском факултету у Новом Саду.

Лаза Костић широј јавности је познат као велики песник, а занимљиво је да се он углавном представљао као журанлиста и да је читав радни век живео од новинарског посла.

Лаза Костић је био први председник Српског новинарског друштва које је установљено 1882. године. Био је врстан новинар чувене Заставе Светозара Милетића, главни уредник Српске независности листа либерала Јована Ристића, као и главни уредник Гласа Црногорца званичног листа књажевине Црне Горе у време владавине Николе Петровића.

Лаза Костић је био дописник неких од најугледнијих европских листова свога времена, а имао је визионарске идеје у области журналистике, јер је желео да оснује новинаску агенцију и један сасвим независтан политички лист, који би личио на најбоље уређиване новине из друге половине 19 века.