Музеј и едукација: Сарадња музеја и образовних институција

18.12.2017. | Догађаји

У понедељак, 18. децембра 2017. године одржаће се оркугли сто под називом ”Музеј и едукација: Сарадња музеја и образовних институција” који реализује Музејско друштво Војводине и Секција музејских педагога уз подршку Фондације Point и у сарадњи са Фондацијом Нови Сад 2021 ЕПК. Овим скупом указује се на значај, могућности, препреке, проблеме и примере добре праксе у сарадњи културног и образовног сектора.

Овим скупом, настоји указати на важност исте у укључивању деце и младих у културни живот – неговање потреба и стварање културних навика, те тиме и развој публике.  Кључна разматрања обухватиће и вишеслојне димензије могућих утицаја музеја на одрастање, развој и образовање деце у савременом добу.

Програм обухвата презентацију сарадничких модела који постоје у Хрватској и Словенији, као и представљање примера, проблема и препрека на које наилазимо у Србији – како из перспективе музејских радника, тако и из угла представника школа.

Предлог документа о сарадњи, који настаје на основу претходних и дискусија и закључака на самом скупу, биће упућен доносиоцима одлука и примарна му је намена системско унапређење међуресорне сарадње, у циљу омогућавања што већем броју деце да обогате своје одрастање кроз учешће у сарадничким програмима музеја и вртића/школа.

ПРОГРАМ:

10:30 – 11:00   Регистрација учесника

11:00 – 11:10
Поздравна реч домаћина и организатора
Др Драго Његован, директор Музеја Војводине
Драган Киурски, председник Секције музејских педагога МДС

11:10 – 11:30
Жељка Јелавић, виша кустоскиња – водитељица музејске едукације, Етнографски музеј у Загребу: Како је регулисана сарадња музеја и школа у Републици Хрватској
11:30 – 11:50
Штефан Крапше, EDUCA Izobraževanja, Нова Горица, Како је регулисана сарадња музеја и школа у Републици Словенији

11:50 – 12:00   Питања и коментари

12:00 – 12:15    Пауза за освежење