Очување нематеријалног наслеђа кроз сарадњу са заједницама

24.10.2022. | Вести

У оквиру пројекта Музеја Војводине Очување нематеријалног наслеђа кроз сарадњу са заједницама, суфинансираног од стране Министарства културе и информисања Републике Србије, 18. и 19. октобра у основним школама „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру и „Вук Караџић“ у Дероњама реализоване су радионице на којима је ученицима млађег и старијег узраста презентована тамбурашка традиција као елемент нематеријалног културног наслеђа. Координатори пројекта су етнолози др Татјана Бугарски и Александар Антуновић, а предавач на радионицама била је Милица Лерић, наставница тамбуре у Основној музичкој школи „Стеван Христић“ из Бачке Паланке. Радионице у Дероњама употпунили су наступ ученика тамбуре основне музичке школе из Бачке Паланке и предавање Рајка Јовановића, истраживача и познаваоца ромске историје и традиције. Ученици су имали прилике да се упознају са основама тамбураштва у теоријском и практичном смислу, као и да сазнају нешто више о значају нематеријалног културног наслеђа. Наставак пројекта планиран је за новембар, када ћемо се бавити и другим елементима нематеријалног наслеђа.