Петар Лупа и дунавска авантура

08.11.2016. | Догађаји

У сарадњи са Српским институтом из Будимпеште, у уторак, 8. новембра 2016. године у 12 сати, Дунавска 35, одржаће се промоција књиге “Петар Лупа и дунавска авантура” ауторке Федоре Бикар.

О књизи ће говорити Петар Ластић, директор Српског института и уредник књиге Сузана Миловановић, музејски саветник – историчар.

Књига је приређена поводом 100 годишњице смрти Петра Лупе (1838 – 1904), једног од најбогатијих велепоседника из Помаза код Будимпеште и српског посланика на Угарском сабору.

Др Федора Бикар је приредила Лупине текстове из пештанског недељника Напкелет (Исток) из 1858. године у којима је, у наставцима, описао своју авантуру пловидбе Дунавом од Беча до Црног мора.

Путописи и чланци Петра Лупе вероватно су један од првих туристичких описа код Срба, али написаних на мађарском језику и у мађарској штампи.

Приређујући ове текстове др Федора Бикар је дала и краћу биографију Петра Лупе и историју породице Лупа Мандић из Помаза.