Предавање „Новинарски рад Јаше Томића“

28.11.2018. | Предавања

Обавештавамо Вас да ће професор на Филозофском факултету у Новом Саду др Владимир Баровић одржати у Музеју Војводине у среду, 28. новембра, у 19 сати, предавање „Новинарски рад Јаше Томића“.

Мада око политичког лика Јаше Томића већ сто година вијоре различите идеје, мишљења и контроверзе, он је у историји нашег новинарства одавно заузео значајно место као „даровит, дрзак и опасан, зубат, чак духовит” а, свакако, као најчитанији новинар у Војводини на прелазу из 19. у 20. век. Са даром темпераментног демагога и страшћу великог националног радника, као и са разумевањем „питања хлеба“, Јаша Томић је на прелазу из 19. у 20. век био најчитанији и најплоднији новинар међу војвођанским Србима, а истовремено и вођа пречанских радикала и један од људи који је имао централну улогу у присаједињењу Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији. Његова улога посебно долази до изражаја  на Великој народној скупштини Срба, Буњеваца и осталих Словена која је у Новом Саду 25.11.1918. године донела историјске одлуке и тиме у значајној мери обележила политички, друштвени, привредни и културни живот Војводине у наредних сто година.