Предавање за почетнике “Хлеб наш средњовековни – отровни”

17.12.2014. | Предавања

У среду 17. децембра 2014. године у 19 сати, одржаће се Предавање за почетнике “Хлеб наш средњовековни – отровни”.

Предавач је Александар Медовић, археоботаничар.

Ово је прича о једном гљивичном паразиту на житарицама који је пола средњовековне Европе завио у црно – ражена главница. Гљивица је узрочник болести коју данас познајемо под именом ерготизам, а пре неколико стотина година су је звали грозницом Св. Антонија: „… једна велика пошаст која узрокује отеклине и пликове распространила се у народу; завршавала се одвратним гњилењем, тако да су удови одумирали и одвајали се пре наступања смрти.“

Посетиоци предавања ће чути о злокобној вези ове гљивице са раженим хлебом и Археоботаничком баштом Музеја Војводине, суђењем салемским вештицама, али и вештицама које лете на метли, те неуспелим походима великих војсковођа…