Предавање “Змај Јова Јовановић – велики песник, издавач и новинар”

29.08.2018. | Предавања

Професор на Филозофском факултету у Новом Саду др Владимир Баровић, одржаће, у среду, 29. августа, у 20 сати,  у Музеју Војводине предавање о личности и делу Змај Јове Јовановића као нашег великог новинара и издавача. Чувени српски песник и стваралац за децу у нашој јавности мање је познат као новинар, покретач и издавач великог броја листова и часописа који су оставили дубок траг у историји нашег новинарства. Змај Јова је био доследан борац за очување права српског народа у Хабзбуршкој монархији, а његови текстови у хумористичким и дечјим листовима говорили су о политичким темама о којима се у дневним листовима није смело писати.

Јован Јовановић Змај се новинарским позивом бавио скоро пола века и то као новинар, уредник, покретач и издавач низа листова за децу, забавника и алманаха, али и ратних хроника и озбиљних политичких новина. Велики новинарски опус Јована Јовановића креће се од 1862, када годину дана уређује Јавор, затим издаје чувени Змај (1864–1871) и Жижу (1871–1873). У време српско-турских ратова покреће Илустроване ратне хронике (1877–1878), издаје Стармали (1878–1889), а затим и данас чувени Невен (1880–1904), који уређује до смрти.