Предавање „Значај етнографског истраживања у социокултурној антропологији“

18.10.2017. | Предавања

У среду 18. октобра 2017. године, у 12 часова, одржаће се предавање на тему „Значај етнографског истраживања у социокултурној антропологији“. Предавач је етнолог-антрополог Милош Зарић, кустос Етнографског музеја у Београду.

Чули сте за етнологију и антропологију, можда сте понешто и читали из те области, али вам и даље није баш најјасније чиме се посленици те дисциплине баве и по чему се она разликује од других друштвених и хуманистичких наука, као што су социологија и археологија?

Циљ предавања под називом „Значај етнографског истраживања у социокултурној антропологији“ јесте да одговори на следећа питања: Шта је то етнографија, на који начин је она повезана са путовањем и у каквом је она односу са антропологијом? Каква је разлика између теренског и „салонског“ истраживања? Како од праксе бележења нечијих мисли настаје етнографски текст? На шта се тачно мисли када се каже „посматрање са учествовањем“? У чему се огледа значај научне револуције коју је направио антрополог Бронислав Малиновски и која је њена „тамна страна“? Да ли је неопходно да имамо „авантуристички дух“ да бисмо могли да истражујемо на терену? Додјите да чујете одговоре на ова и сва друга питања која имате ….

Добродошли!